US Sassuolo, a w zasadzie Unione Sportiva Sassuolo Calcio to włoski klub piłkarski z siedzibą w mieście Sassuolo. Występuje w Serie A — najwyższej klasie rozgrywkowej mistrzostw Włoch.

US Sassuolo — historia klubu

Klub został utworzony 17 lipca 1920. Początkowo zaczęrpnął dla siebie tradycyjne barwy miasta Sassuolo i wyróżniał się żółtym i czerwonym kolorem na swoich trykotach. Na początku swojego istnienia drużyna głównie występowała w amatorskich ligach w regionie Emilia-Romania. Już na początkach istnienia klubu drużyna zaczęła silną rywalizację z drużynami z innych miast – Carpi, Roteglia, Vignola, Guastalla, Mirandolese, Baracca Lugo.

Pierwszy awans do profesjonalnej ligi zdarzył się w 1968/69, kiedy US Sassuolo grało w Serie D. Sezon 1983/84 uznaje się za jeden z najważniejszych w historii klubu. US Sassuolo wygrało Serie D i awansowało po raz pierwszy w swojej historii do Serie C2. W tym sezonie klub odniósł jedynie 3 porażki! Późniejsze lata nie były tak szczęśiliwe, a klub wrócił nawet do lig amatorskich. W 2013 roku zwyciężyła w ostatniej minucie meczu z Livorno awansując tym samym po raz pierwszy do Serie A.

US Sassuolo — największe sukcesy

US Sassuolo nie należy do najbardziej utytułowanych włoskich klubów. Za największy sukces można uznać to, że aż przez ponad 10 sezonów z rzędu utrzymuje się w najwyższej włoskiej klasie rozgrywkowej. Mimo wielu perturbacji w swojej historii udało jej się przetrwać i krok po kroku budować swoją pozycję we włoskich ligach. US Sassuolo jednokrotnie zwyciężyło rozgrywki na zapleczu Serie A i raz Italian Lega Pro Champion.

US Sassuolo — Najlepsi zawodnicy w historii

W swojej długoletniej historii US Sassuolo wychowało wielu świetnych graczy. Rekordzistą pod względem ilości występów jest Francesco Magnanelli. Niedawno skończył karierę, a licznik jego występów w tym zespole zatrzymał się na 520. Kolejne miejsca na podium zajmują Domenico Berardi i Andreą Consigli. Ci gracze są aktywnymi zawodnikami i obecnie mają około 350 występów w zespole z miasta Sassuolo. Istnieje, więc szansa, że w przyszłości staną się liderami w tym zestawieniu. Domenico Berardi przoduje w klasyfikacji najlepszych strzelców US Sassuolo. Zdobył już ponad 140 bramek, a fakt, że dalej jest aktywnym zawodnikiem, sprawia, że ilość goli powinna się zwiększać. Simone Zaza to autor pierwszego historycznego dla Sassuolo w Serie A.

US Sassuolo — Symbole

Barwy klubowe Sassuolo to czerń i zieleń, stąd przydomek „neroverdi” nadawany zawodnikom drużyny. Domowe stroje Sassuolo udekorowane są w pasy o tradycyjnym dla tego zespołu kolorze. Wyjazdowe stroje są białe. Herb nawiązuje nie tylko do barw drużyny, ale również historii miasta. Oficjalnym hymnem Sassuolo jest piosenka Neroverdi , skomponowana w 2013 roku przez piosenkarza i autora tekstów z Sassuolo Neka. Zespół swoje mecze rozgrywa na Mapei Stadium, Reggio nell’Emilia.