Newcastle United to angielski klub piłkarski z siedzibą w Newcastle upon Tyne. Najbardziej znany przydomek klubu to Sroki. Pierwsze wzmianki o Newcastle dotyczą dwóch lokalnych zespołów - Newcastle East End i Newcastle West End. Jeden z klubów popadł w kłopoty finansowe, w związku z czym rywale przejęli jego stadion, St James’ Park. Niebawem nazwa klubu została zmieniona na tę znaną nam dziś, a więc Newcastle United. Kolory strojów drużyny zmieniono na czarno-białe pasy. W 1893 klub został włączony do Football League.

Newcastle United F.C. - historia

W nowym wieku zaczęto do Newcastle sprowadzać utalentowanych zawodników, głównie ze Szkocji. W tym czasie piłkarze Newcastle trzykrotnie zdobyli mistrzostwo ligi i pięciokrotnie dotarli do finału Pucharu Anglii. Okres do rozpoczęcia I wojny światowej, a więc do 1914 roku, był złotą erą Newcastle. Po wojnie drużyna nadal świeciła triumfy. W 1924 roku ekipa zdobyła Puchar Anglii. Trzy lata później Newcastle zdobyło czwarte mistrzostwo. Po triumfach przyszedł gorszy okres i w 1934 roku po raz pierwszy w historii Newcastle zostało zdegradowane do niższej klasy rozgrywkowej, czyli Second Division. Proces odbudowy marki trwał przez kilka lat, aż do rozpoczęcia wojny.

Newcastle United F.C. - największe sukcesy

W latach 50. Sroki wygrały Puchar Anglii aż trzykrotnie. W kolejnej dekadzie drużyna Newcastle spadła do niższej ligi. Tam objął ją Joe Harvey, legendarny szkoleniowiec Newcastle. Pod jego wodzą powrócili po kilku sezonach do First Division. Podopieczni Harveya po raz pierwszy zakwalifikowali się do pucharów europejskich. W 1969 roku zdobyli prestiżowy wówczas Puchar Miast Targowych. Na początku lat 80 Newcastle spadło do Second Division, w związku z czym z klubu odszedł Joe Harvey.

Klub ponownie został zdegradowany do Second Division i wpadł w kłopoty finansowe, w związku z czym pojawił się obawy o jego dalsze losy. Odbudowę Newcastle United zapoczątkował Kevin Keegan. Nowy szkoleniowiec sprowadził znanych piłkarzy, takich jak Robert Lee czy Andy Cole, którzy stali się gwiazdami światowego formatu. Po reformie rozgrywek w Anglii Newcastle dołączyło do piłkarskiej elity w 1993 roku i szybko wyrobiło sobie mocną pozycję w Premier League. W Newcastle pojawili się nowi piłkarze z zagranicy, chociażby Tino Asprilla czy francuski skrzydłowy, David Ginola. Do klubu trafił także wybitny snajper, Alan Shearer. Pod wodzą Kenny’ego Dalglisha Newcastle grało bardzo ofensywną piłkę.

Kolejne lata były gorszym okresem w historii klubu. Najgorszy był jednak 2009 rok - wówczas Sroki po raz pierwszy od założenia Premier League pożegnały się z najwyższą angielską klasą rozgrywkową. W swoim pierwszym sezonie w Championship wywalczyli awans do Premier League. Ostatecznie Sroki zajęły 12. miejsce w ligowej tabeli. Kolejny sezon okazał się bardzo udany, gdyż Newcastle zajęło 5. miejsce w tabeli i zagrało w pucharach europejskich. Po raz kolejny Newcastle spadło z ligi w 2016 roku, pomimo zatrudnienia słynnego Rafaela Beníteza. Zaledwie po jednym sezonie Newcastle ponownie powróciło do najwyższej klasy rozgrywkowej i zostało w niej do dziś.

W dniu 7 października 2021 roku klub został kupiony za 300 milionów funtów przez potężne konsorcjum kierowane przez fundusz majątkowy Arabii Saudyjskiej. Ten zakup rozpoczął proces powolnej przebudowy klubu. W 2023 roku Newcastle jest jednym z najlepiej zarządzanych klubów - przemyślane ruchy transferowe, pokroju Kierana Trippiera, pozwoliły Srokom wywalczyć awans do Ligi Mistrzów na sezon 2023/24.