Lech Poznań to najlepszy klub Wielkopolski, drużyna z wielkimi tradycjami. Od lat 80. XX w., Poznanianie należą do ścisłej ligowej czołówki, choć w tym czasie zespół założony w sierpniu 1920 roku notował też bolesne porażki. Obok tej drużyny nie można przejść obojętnie, wzbudza skrajne emocje, przyciąga publikę z całej Polski.

Lech Poznań - Historia Zespołu

Lech Poznań założony został w sierpniu 1920 roku, pod nazwą Lutnia Dębiec. 16 stycznia 1957 roku nazwę klubu przemianowano na KS Lech Poznań. Od sezonu 2006/2007 klub pod nazwą KKS Lech Poznań gra na licencji zespołu Amica Wronki.

Lech Poznań z drużyny o  lokalnym znaczeniu wzrósł na sile w latach 80. XX w. Obecnie, Lech Poznań jest potentatem na skalę polską, co roku walczy o tytuł Mistrza Polski i awans do europejskich pucharów .

Lech Poznań- Największe Sukcesy

Lech Poznań to 5. drużyna w zestawieniu tabeli wszech czasów Ekstraklasy. Lech Poznań reprezentował polską ligę z sukcesami na arenie międzynarodowej, Poznaniacy najdalej doszli w sezonie 2022/2023 do 1/4 finału Ligi Konferencji Europy UEFA. Wcześniej wielkim sukcesem była wyrównana gra z FC Barceloną w II rundzie Pucharu Zdobywców Pucharów sezonu 1988/1989. Wielkopolanie bardzo często wracają do pamiętnego dwumeczu, który Blaugrana wygrała dopiero po konkursie rzutów karnych.

Lech Poznań - Najlepsi Zawodnicy

Lech Poznań na przestrzeni lat miał wielu znakomitych zawodników. Zdaniem wielu ekspertów najlepszym zawodnikiem w historii Lecha był Mirosław Okoński. Ten ofensywny zawodnik o nienagannej technice, słynął z widowiskowych zagrań, w trudnych momentach omawiany reprezentant Polski przeważał wynik spotkań na korzyść Poznaniaków. Lewoskrzydłowy uznany został za jednego z najlepszych piłkarzy swego pokolenia, w koszulce reprezentacji Polski zaliczył 29. występów, trafiał dwukrotnie.

W latach 90. XX w. i na początku kolejnego wieku poznańską publikę czarował Piotr Reiss. Napastnik należy do klubu 300, pięć razy sięgał po Srebrną Piłkę Głosu Wielkopolskiego dla najlepszego piłkarza Wielkopolski. Piłkarz ten w kadrze narodowej rozegrał 4 spotkania, trafił jednego gola. Ofensywny zawodnik w oficjalnych spotkaniach Lecha zanotował 113 bramek.

Poznańscy kibice wspominają słynny tercet ABC. Linię ofensywną złożoną z takich zawodników jak Teodor Anioła, Edmund Białas i Henryk Czapczyk powinien znać każdy kibic "Kolejorza". Te legendarne postaci wielkopolskiego klubu przyczyniły się do pierwszego ligowego podium, miało to miejsce w 1949 roku. Nazwiskami członków tercetu ABC nazwane zostały 3 trybuny obecnego stadionu przy Bułgarskiej.

Lech Poznań - Symbole

Symbole 8.krotnego Mistrza Polski, 6.krotnego triumfatora Superpucharu Polski i  5.krotnego zdobywcy Pucharu Polski to:

  • skrzydełka w herbie, które są nawiązaniem do tradycji kolejowych zespołu
  • niebiesko - białe barwy, kolory te są zarezerwowane dla Kolejorza

"Koziołek" to maskotka kibiców poznańskiego zespołu. Koziołki są związane z legendą miejską, nawiązują bezpośrednio do tradycji miejskich.