Jagiellonia Białystok to polski klub piłkarski, który powstał 30 maja 1920 roku. W najwyższej polskiej lidze zadebiutował 9 sierpnia 1987 roku. Obecnie gra na najlepszym polskim poziomie rozgrywkowym — Ekstraklasie.

Jagiellonia Białystok — historia klubu

Jagiellonia Białystok w swojej historii kilkanaście razy zmieniała swoją nazwę, a obecną ma od 2003 roku. Pierwotnie drużyna określała się jako WKS 42 Pułk Piechoty Białystok (Wojskowy Klub Sportowy). Swój pierwszy oficjalny mecz „wojskowi” rozegrali 30 maja 1920. Czasy wojenne były trudne dla drużyny z Białegostoku. Ze względu na wojskowe pochodzenie i nawiązanie do jednostki, która walczyła z Sowietami podczas II wojny światowej, jej działalność była mocno ograniczana.

Po tym czasie drużyna z Białegostoku występowała pod kilkoma nazwami. Lata 70. i 80. XX w. to czasy, kiedy klub zaczął prężnie się rozwijać i powoli wdrapywać po szczeblach europejskiego futbolu. Pierwszy awans do najwyższej polskiej klasy rozgrywkowej nastąpił 9 sierpnia 1987 i od tamtej pory Jagiellonia aktywnie uczestniczy w grze na wysokim poziomie.

Jagiellonia Białystok — największe sukcesy

Fakt występowania na najwyższym polskim poziomie rozgrywkowym od 2007 roku jest ogromnym sukcesem. W tym czasie drużynie z Białegostoku kilkukrotnie udawało się zajmować czołowe lokaty w rozgrywkach ligowych. W 2017 i 2018 Jagiellonia kończyła sezon na drugim miejscu w tabeli, a w 2015 na 3 miejscu. W sezonie 2009/10 zespół wygrał Puchar Polski, a w 2010 roku sięgnął po Superpuchar kraju. W swojej historii pięciokrotnie brał udział w eliminacjach do europejskich pucharów, jednak nigdy nie udało się awansować do finałowych rozgrywek.

Jagiellonia Białystok — najlepsi zawodnicy w historii

Bezsprzeczną legendą Jagiellonii Białystok jest Tomasz Frankowski. Polski superstrzelec, który w barwach Jagiellonii w rozgrywkach Ekstraklasy zdobył aż 53 bramki. W klasyfikacji najlepszych strzelców Jagiellonii w Ekstraklasie od niedawna wyprzedza go jednak Jesus Imaz. Najwięcej występów w żółto-czerwonych barwach ma Ryszard Ostrowski. Zawodnik urodzony w Białymstoku wybiegł w koszulce Jagi 342 razy. Najwięcej występów w Ekstraklasie zaliczył jednak Taras Romanczuk.

Jagiellonia Białystok — symbole

Jagiellonia Białystok jest klubem z wielką historią. Jej początki sięgają czasów po zakończeniu pierwszej wojny światowej. Przez ten czas zdołała wykształcić wiele symboli, które pozwalają wyróżnić ją na tle innych klubów. Trzy najpopularniejsze pseudonimy Jagiellonii Białystok to: Jaga, Duma Podlasia i Żółto-Czerwoni. Maskotką klubu jest pszczoła ubrana w tradycyjne barwy drużyny. Jaga rozgrywa swoje mecze na Stadionie Miejskim w Białymstoku. Po przebudowie w 2014 może pomieścić: 22 372. Warto podkreślić, że przed przebudową obiekt mógł pomieścić więcej kibiców. Sponsorem technicznym drużyny jest Kappa, a Jagiellonia występuje w żółto-czerwonych strojach domowych i białych wyjazdowych.