Girona FC, a w zasadzie Girona Fútbol Club S.A.D. to hiszpański klub piłkarski z Girony. Obecnie rozgrywa swoje mecze w najlepszej hiszpańskiej lidze — Primera Division.

Girona FC — historia klubu

Piłka nożna w Gironie zaczęła występować w Gironie już na początku XX wieku. Początkowo nie miała usystematyzowanej struktury. 23 lipca 1930 roku to data oficjalnego założeniu klubu Girona FC. Historia klubu z Katalonii była burzliwa. Ze względu na problemy finansowe jej ambicje i plany często były torpedowane. Debiut w najlepszej hiszpańskiej lidze piłkarskiej nastąpił w 2017 roku. Blisko tego byli już w 2013 roku, lecz baraże o awans nie poszły po ich myśli. Ostatnie lata z pewnością można zaliczyć do najbardziej udanych w historii klubu.

Girona FC — największe sukcesy

Girona FC od niedawna gra w najlepszej hiszpańskiej lidze i w tym czasie nie udało jej się osiągnąć znaczących sukcesów. W swojej historii sięgała jednak po mniej znaczące hiszpańskie trofea. Jako klub z Katalonii zawsze była w cieniu FC Barcelona, co nie pomagało jej w osiąganiu dużego budżetu Girona FC w swojej historii:

  • Segunda Division B - 2007/08,
  • Tercera Division - 1933/34, 1947/48, 1954/55, 1988/89, 2005/06,
  • Superpuchar Katalonii - 2019.

Mimo że klub nie odniósł do tej pory sukcesów na najwyższym poziomie hiszpańskiego futbolu, to kibice mają nadzieję, że awans do Primera Division sprawi, że najlepsze lata klubu są jeszcze przed nimi.

Girona FC — najlepsi zawodnicy w historii

Z uwagi, że Girona FC dopiero od niedawna gra w Primera Division to można uznać, że obecni piłkarze są najlepszymi graczami w historii. W tak krótkim czasie nie zdołali jeszcze zostać legendami klubu, ale znacząco zaznaczyli swoją obecność. Obecnym kapitanem jest Cristhian Stuani, który w barwach klubu z Katalonii rozegrał 195 meczów i zdobył 110 bramek (stan na 15.12.2023 r.). Gra w klubie nieprzerwanie od 2017 roku. W sezonie 2023/24 wielką gwiazdą staje się Artem Dowbyk, który regularnie trafia do bramki rywali. Mimo że gra w klubie od 2023 roku to dzięki swojej grze zdążył zaskarbić sobie sympatię fanów.

Girona FC — symbole

Girona FC jest znana pod pseudonimem Blanc-i-vermells (Biało-Czerwoni). Mimo że największym klubem w regionie jest FC Barcelona to Girona FC potrafiła zaskarbić sobie sympatię lokalnych kibiców i wykształcić symbole, które ją charakteryzują. Swoje mecze rozgrywa na stadionie Estadi Montilivi. Został otwarty w 1970 roku i może pomieścić 9282 widzów. Główna siedziba klubu znajduje się na Av. Montilivi 141 w Gironie. Przed otwarciem nowego obiektu Girona FC rozgrywała swoje mecze na Estadi Vista Alegre. Sponsorem technicznym zespołu jest Puma.