FC Bologna to utytułowany włoski klub, który został założony w 1909 roku w pięknym włoskim mieście Bolonia. Mimo że lata świetności ma za sobą, to popularnym "I Rossoblù" udaje się utrzymywać na poziomie najwyższych klas rozgrywkowych włoskiej piłki.

FC Bologna — historia klubu

Dzięki swoim sukcesom drużyna przyniosła chwałę całemu regionowi Emilia-Romania. Klub piłkarski w Bolonii został założony w 1909 roku jako „sekcja ćwiczeń sportowych na otwartym boisku” Circolo Turistico Bolognese. Chociaż największe sukcesy klub odnosił w pierwszej połowie XX wieku, to jego tradycja i chwała nie milknie do teraz. W XXI wieku klub dwukrotnie spadał do Serie B, jednak zdołał się podnieść i wrócić do najwyższej klasy rozgrywkowej. W ostatnich dekadach klub kilkakrotnie zmieniał właściciela. Udziały przejmowali również zagraniczni inwestorzy. W ostatnich latach drużyna ustabilizowała swoją formę i pewnie znajdowała się w górnej części tabeli.

FC Bologna — największe sukcesy

Mimo że największe sukcesy drużyny to daleka przeszłość, to pamięć o nich nie milknie w sercach kibiców z Bolonii. Najwierniejsi fani pragną, aby klub nawiązał do swoich tradycji i ponownie powrócił do gry o najwyższe cele. Do największych sukcesów należą:

  • Mistrzostwo Włoch - 1963/64, 1940/41, 1938/39, 1936/37, 1935/36, 1928/29, 1924/25
  • Puchar Włoch - 1973/74, 1969/70
  • Puchar Intertoto - 1998
  • Italienischer Zweitligameister - 1995/96, 1987/88
  • Italian Lega Pro Champion -1994/95
  • MitropaCup - 1962, 1934, 1932

W historii europejskich pucharów zapisał się również sezon 1998/99, kiedy FC Bologna dotarła aż do półfinału Pucharu UEFA, ulegając w nim francuskiej Marsylii. Świetne wyniki zawodnicy z Bolonii odnosili również w nieistniejącym już pucharze drużyn włosko-angielskich.

FC Bologna — Najlepsi zawodnicy w historii

FC Bologna to utytułowany zespół, dlatego w swojej historii gościła wielu wspaniałych graczy. Czasy świetności przypadają jednak na pierwszą połowę XX wieku, dlatego większość z rekordzistów nie jest znana w świadomości przeciętnego fana futbolu. Kibice z Bolonii pamiętają ich jednak doskonale i liczą, że w zespole pojawią się kolejne gwiazdy. Najwięcej występów w drużynie zaliczył Giacomo Bulgarelli (486), rekordzistą pod względem strzelonych bramek jest Angelo Schiavio (242). Jako ostoja i prawdziwy filar defensywy został zapamiętany Tazio Roversi. Na 110 rocznice planowano otworzenie sali sław FC Bologna. Wydarzenie nie doszło do skutku i otwarcie zaplanowano na późniejszy termin. Niektórzy żartowali, że w klubie grało tylu wspaniałych graczy, że zabrakło czasu, aby wyselekcjonować najwybitniejszych.

FC Bologna — Symbole

Długa historia drużyny z Bolonii pozwoliła wykształcić wiele symboli i rzeczy, które jednoznacznie kojarzą się z tą drużyną. Ze względu na swoje tradycyjne barwy piłkarze tego klubu noszą przydomek I Rossoblù (Czerwono-niebiescy). Oficjalna maskotka to Mascotte Bally. Jest to lew trzymający w ręce trójząb. Nawiązuje to do herbu miasta, z którego pochodzi drużyna. Maskotkowe zwierzę odziane jest w domowy strój zespołu. Pierwszy trykot FC Bologna to koszulka w czerwono-niebieskie pasy, białe spodenki i getry. Wyjazdowy zestaw zawiera białą koszulkę i getry oraz niebieskie spodenki. Drużyna swoje spotkania rozgrywa na pięknym Stadio Renato Dall’Ara. Stadion ten mieści blisko czterdzieści tysięcy fanów i został wybudowany w 1927 roku.