Liga Serbska jest poziomem piłkarskim zbliżona do polskiej Ekstraklasy. Dowodem tego jest bliska sobie pozycja obu lig w rankingu UEFA. W tabeli Super Ligi wyróżniają się od lat dwie najlepsze drużyny w Serbii, Crvena Zvezda i Partizan Belgrad.

Super Liga tabela 2023/24

W tabeli ligi serbskiej widzimy 16 drużyn, które w sezonie zasadniczym walczą o awans do pierwszej ósemki, aby zagrać w grupie mistrzowskiej, walczącej o europejskie puchary. Osiem najgorszych klubów trafia do grupy spadkowej, gdzie walczą o utrzymanie.

Z ligi spadają dwie najgorsze drużyny grupy spadkowej, a kolejne dwa kluby grają baraż o utrzymanie systemem pucharowym z drużynami z zaplecza serbskiej ekstraklasy.

W grupie mistrzowskiej drużyny walczą o Mistrzostwo Serbii, a co za tym idzie, o grę w fazie grupowej Ligi Mistrzów. W ostatnich latach wielokrotnie mogliśmy oglądać występującą w tych rozgrywkach Crvenę Zvezdę.

Grę w eliminacjach LM ma zapewnioną wicemistrz kraju. Trzecia drużyna ligi gra w eliminacjach Ligi Europy, a kolejne dwa zespoły tabeli Super Ligi w eliminacjach LKE.

Rozgrywki pierwszej ligi serbskiej w tabelach

W lidze serbskiej poza meczami dwóch najlepszych klubów, czyli Crveny Zvezdy i Partizanu rzadko oglądamy mecze, w których pada wiele bramek. Serbowie słyną za to z ostrego temperamentu, dzięki czemu w tabelach Super Ligi możemy zobaczyć duże liczby żółtych i czerwonych kartek.

Dwie wyżej wspomniane drużyny z Belgradu to kluby, które królują w tabeli serbskiej ligi w ilości zdobywanych bramek. Obie drużyny mogą pochwalić się średnią zdobytych goli wysoko ponad 2.0.

Walka o prowadzenie w tabelach Super Ligi

Crvena Zvezda to prawdziwy hegemon ligi serbskiej w ostatnich latach. Drużyna z Belgradu jest niepokonana w lidze od sezonu 2016/17. Jest to również najbardziej utytułowany zespół w historii serbskiej piłki, wielokrotnie reprezentujący ten kraj w Lidze Mistrzów.

Drugim najlepszym klubem w tabelach serbskiej ligi jest Partizan, który również kilkukrotnie zdobywał Mistrzostwo Serbii. To właśnie między tymi dwoma klubami najczęściej rozstrzyga się walka o mistrzostwo kraju. Liga serbska została utworzona w roku 2006 po rozpadzie państwa Serbia i Czarnogóra. Od tego czasu żaden zespół oprócz wspomnianej dwójki nie zdobył Mistrzostwa Serbii.