Puchar Polski nazywany jest również Pucharem Tysiąca Drużyn. Nazwa ta jest nieprzypadkowa, ponieważ w pucharze kraju może występować każda drużyna grająca od Ekstraklasy po C klasę, a także drużyna, w której skład wchodzą piłkarze nie grający w żadnym klubie. Warunkiem gry jest tylko wcześniejsze zgłoszenie drużyny i opłacenie sędziów.

Puchar Polski terminarz 2023/24

Rozgrywki Pucharu Polski rozpoczynają się tak naprawdę rok wcześniej przed startem głównej fazy turnieju, w której występują najlepsze polskie zespoły. Puchar kraju startuje w sierpniu na szczeblu podokręgu i okręgu, gdzie w każdym województwie rywalizują wszystkie zgłoszone drużyny grające od 3. ligi w dół.

Kluby w każdym województwie walczą o jedno miejsce gwarantujące udział w 1/64 finału Pucharu Polski. Zwycięzca poza awansem do głównej części turnieju otrzymuje również nagrodę pieniężną oraz puchar.

Terminarz Pucharu Polski obejmuje rozgrywki trwające od przełomu lipca i sierpnia, do meczu finałowego, który zawsze odbywa się 2. maja na Stadionie Narodowym w Warszawie.

Nadchodzące mecze

Po uzupełnieniu stawki przez 16 drużyn następuje losowanie. W drabince Pucharu Polski możemy zauważyć, że drużyny Ekstraklasy zaczynają grę w pucharze od drugiej rundy. Wyjątkiem są 4 najlepsze drużyny ligi ubiegłego sezonu, które rozgrywki zaczynają od trzeciej rundy.

Terminarz Pucharu Polski zależy od terminów meczów w innych rozgrywkach, przerw na reprezentację i innych składowych. Przybliżone daty rozgrywanych rund są jednak niezmienne od lat:

  • 1/64 finału - przełom lipca i sierpnia
  • 1/32 finału - przełom sierpnia i września
  • 1/16 finału - przełom października i listopada
  • 1/8 finału - przełom listopada i grudnia
  • 1/4 finału - przełom lutego i marca
  • Półfinał - kwiecień
  • Finał - 02.05 na Stadionie Narodowym w Warszawie