Ekstraklasa 2023/24 to nie tylko zmagania na boisku. To również możliwość śledzenia ciekawych statystyk Ekstraklasy. Każdy zaawansowany typer dokładnie bada szczegółowe i ogólne informacje o przebiegu meczów, co pozwala mu na zwiększenie swoich szans na wygraną. Nie bez powodu dane są publikowane na różnych stronach – włącznie z naszym serwisem. Ekstraklasa statystyki to kolejna zakładka, którą możesz znaleźć na Zawód Typer.

Ekstraklasa - statystyki polskiej ligi piłkarskiej

W Ekstraklasie w sezonie 2023/24 rywalizuje ze sobą 18 drużyn. Rozegrają one w przeciągu sezonu po 34 mecze. Tym razem tytułu broni Raków Częstochowa. Zespół ten ponownie zaliczany jest do grona faworytów wraz z Legią Warszawa i Lechem Poznań. Z ligi spadną 3 najsłabsze zespoły. Jak co roku można przypuszczać, że wśród nich mogą znaleźć się beniaminkowie, choć w praktyce stosunkowo rzadko tak bywa. Mecze Ekstraklasy rozgrywane są najczęściej od piątku do poniedziałku. Czas pokaże, które Ekstraklasa statystyki zaskoczą nas najbardziej na koniec sezonu.

Ekstraklasa - statystyki drużyn

Dla każdej z drużyn śledzimy i odnotowujemy Ekstraklasa statystyki, które mogą być później przydatne podczas analizowania i obstawiania meczów. Jeśli, któraś z danych potwierdza wystąpienie zdarzenia kolejny raz z rzędu można przypuszczać, że zespół powtórzy to w następnej kolejce. Poniżej prezentujemy szczegółowe statystyki drużyn. Te mówią bardzo dużo o stylu drużyny.

Ekstraklasa statystyki- rzuty rożne

Statystyki rzutów rożnych w Ekstraklasie są dość zróżnicowane. Ich ogólna ilość prezentuje się dość podobnie jak w przypadku najlepszych lig europejskich. Można również zauważyć tendencję, że więcej kornerów jest wykonywanych w meczach ekip z pierwszej połowy tabeli. Te na ogół mają na celu zwycięstwo i same wykonują większość rzutów rożnych w danym meczu. Ekstraklasa statystyki jasno pokazują, który zespół preferuje dany styl gry.

Zysk na drużynach

W zakładach bukmacherskich mówi się często o tzw. zysku na drużynie. Oznacza to, że obstawiamy stałe wyniki wybranego zespołu. Najczęściej można zauważyć, że spory zysk tyczy się najlepszych klubów i typowania wygranych. Jeszcze większe wygrane można odnotowywać w przypadku drużyny, która wygrywa zaskakująco dużo meczów. Mimo wszystko w polskiej lidze może być trudno o bardzo wysoki zysk na drużynie. Duża liczba niespodzianek powoduje, że współczynnik ten może być po prostu ciekawą daną statystyczną.

Drużyny z największą liczbą strzelonych goli

W Ekstraklasie pada nieco mniej bramek niż np. w Bundeslidze, która przoduje pod tym kątem. Mimo tego, co roku łatwo znaleźć można drużyny, które są najskuteczniejsze. W ostatnich latach największa liczba goli staje się dziełem mistrza Polski. W poprzednich dwóch latach było to Raków Częstochowa i Lech Poznań. Ekstraklasa statystyki pokazują jasno, po których drużynach można spodziewać się sporej ilości strzelonych bramek.

Największa liczba straconych goli

Stara piłkarska prawda mówi, że najważniejsza w skali całego sezonu jest obrona. Jeśli istnieje problem z grą w destrukcji to trudno jest o czołowe lokaty. Dodatkowo drużyny, które tracą najwięcej bramek w całej lidze na ogół mają spory problem z utrzymaniem. Jak zwykle walka o nie toczy się tak naprawdę już od pierwszej kolejki. Dobór defensorów przed sezonem ma duży wpływ na grę drużyny przez cały sezon. Kto w tym sezonie będzie tracić najwięcej goli? Zapewne drużyny, które znajdą się na ostatnich miejscach po sezonie 2023/24.

Top possesion

Posiadanie piłki jasno wskazuje, która drużyna spędza najwięcej czasu w ataku. Trzeba pamiętać, że bardziej męczy się ta ekipa, która nie posiada piłki. Top possession to statystyka Ekstraklasy, w której powinny królować Raków, Legia i Lech. To te zespoły mają w swoim składzie graczy, którzy potrafią konstruować ataki i mogą pochwalić się najlepszą techniką. Czy ktoś niespodziewany wskoczy do top 3? Trudno się tego spodziewać, ale Ekstraklasa już nie raz potrafiła zaskoczyć.

Drużyny z największą liczbą kartek w Ekstraklasie

Trudno doszukiwać się w Ekstraklasie drużyn, które można uznać za brutalne w swojej grze. Pomimo tego dzięki statystykom można wywnioskować, w którym meczu padnie więcej kartek. Często taka sytuacja ma miejsce w starciu faworyta z outsiderem. Słabszy zespół mając problem z odzyskaniem piłki może często faulować i przez to dostawać więcej kartek. I to zarówno tych żółtych, jak i czerwonych.

Średnia strzałów w meczu

Bez strzałów nie ma goli. Dobrze wiedzą o tym piłkarze Ekstraklasy. Zdecydowanie więcej strzałów pada w meczach, w których występuje mocna drużyna ze znacznie słabą. Wtedy wynik w tej statystyce jest głównie budowany przez jedną ekipę. W meczu, który może decydować o czołowych lokatach można spodziewać się mniejszej liczby strzałów. Ekstraklasa statystyki pokazują, w którym spotkaniu możemy spodziewać się jednostronnego widowiska oraz dużej ilości strzałów na bramkę.

Ekstraklasa statystyki - liczba spalonych

Liczba spalonych przeciwnika może powiedzieć o skuteczności w grze defensywnej. Poprawnie zastawiona pułapka ofsajdowa to oznaka dobrze współpracującej obrony. Z drugiej strony więcej spalonych będzie mieć zawsze drużyna, która częściej gości na połowie rywala. Łącząc tę statystykę z innymi można sporo dowiedzieć się o tym, jak przebiegał dany mecz.

Top rzuty rożne w Ekstraklasie

Najwięcej rzutów rożnych w Ekstraklasie odnotowują drużyny, które są nastawione na atak. Są to więc tradycyjnie ekipy z top 3 ligi. Dodatkowo można spodziewać się również sporo kornerów ze strony Pogoni Szczecin. Powodem tego jest typowy ofensywny futbol. W Ekstraklasie w wielu spotkaniach można zaobserwować, że obrońcy wolą wybić piłkę na rzut rożny niż zagrozić utracie bramki. Dlatego nieraz możemy oglądać więcej niż 10 kornerów w meczu.

Ekstraklasa statystyki – analiza dostępnych danych o kwadransach

Pierwszy kwadrans meczu często służy temu, by wzajemnie badać swoje siły. Ze względu na to dużo więcej bramek pada dopiero po jego upłynięciu. Przez to, że doliczanych jest coraz więcej minut to większa ilość goli pada w ostatnich kwadransach zarówno 1. jak i 2. połowy. Jest to tendencja, która znana jest dosłownie ze wszystkich lig. Nie inaczej jest w przypadku statystyk Ekstraklasy.

Ekstraklasa statystyki - zestawienia indywidualne

Śledząc statystyki Ekstraklasy nie można zapominać o tych, które tyczą się zawodników.Znajomość statystyk może znacznie przyczynić się do większej skuteczności podczas obstawiania. Dane statystyczne zawodników możemy podzielić na wiele konkretnych elementów. Trzeba pamiętać, że mierzymy nie tylko strzelane gole. Te oczywiście są najważniejsze, ale warto z naszym portalem zagłębić się o wiele bardziej.

Najlepsi strzelcy w Ekstraklasie

Topowi napastnicy w Ekstraklasie mogą mieć nieco ułatwione zadanie w przypadku występowania w najlepszych klubach. Pomimo tego trudno spodziewać się, by Raków Częstochowa mógł wystawić strzelca, który nawiąże swoimi dokonaniami do królów strzelców w przeszłości. Nie ma z tym problemu natomiast Legia Warszawa z Tomášem Pekhartem. Którzy strzelcy powinni walczyć koronę króla strzelców Ekstraklasy w sezonie 2023/24?

 • Tomáš Pekhart
 • Erik Expósito
 • Łukasz Zwoliński
 • Pedro Enrique
 • Efthymios Koulouris
 • Mikael Ishak

Najlepiej asystujący zawodnicy w Ekstraklasie

W poprzedniej kampanii najwięcej asyst w Ekstraklasie odnotował Lukas Podolski. Do powtórzenia tego wyniku (9 asyst) potrzebuje on jednak dużego wsparcia ze strony swoich kolegów z Górnika Zabrze. Ponownie zatem w tej klasyfikacji powinniśmy spoglądać na Frana Tudora i Pawła Wszołka. Trzeba pamiętać, że do tego, by zostać skutecznym asystentem, potrzebni są skuteczni napastnicy czekający na podanie w polu karnym. Szczególnie w przypadku Wszołka można być spokojnym.

Kartki w Ekstraklasie

Najczęściej karani kartkami piłkarze w Ekstraklasie, statystycznie często grają w słabszych drużynach. Przez to, że większość czasu spędzana jest w defensywie, to nietrudno jest o regularne faule. Po kolejnym ostrym starciu sędzia może już nie mieć tyle cierpliwości co na początku i z chęcią wyciąga żółty kartonik. Dodatkowo w lidze gra kilku futbolistów, którzy lubią dyskutować z arbitrami. To zaś także ma spory wpływ na częstotliwość karania.

Ekstraklasa statystyki - klasyfikacja kanadyjska

Klasyfikacja kanadyjska pochodzi z hokeja na lodzie. Polega ona na przyznawaniu po jednym punkcie za bramkę oraz za asystę. O dziwo nie zawsze na przodzie tej statystyki znajdują się napastnicy. Klasyczne dziewiątki nie mają w zwyczaju rozdawać kluczowych podań, przez to czasami spadają w klasyfikacji kanadyjskiej robiąc miejsce skrzydłowym oraz ofensywnym pomocnikom. Możliwe, że znowu klasą samą dla siebie będzie Kamil Grosicki z Pogoni Szczecin.

Najwięcej podań

Ilość podań danych zawodników często zależy od taktyki. Zdarzają się bowiem mecze, gdzie najwięcej podań między sobą wymieniają zawodnicy grający na pozycji środkowego obrońcy. W przekroju całego sezonu można jednak spodziewać się, że najwięcej podań na swoim koncie mają środkowi pomocnicy, którzy najczęściej biorą udział w tworzeniu ataków pozycyjnych. Ekstraklasa statystyki pokazują, w którym spotkaniu mierzą się nierówne zespoły. Na tej podstawie można typować ilość podań w meczu.

Najwięcej strzałów na mecz w Ekstraklasie

Bez oddawania strzałów nie można liczyć na strzelenie bramki. Dobrze o tym wiedzą najlepsi napastnicy w lidze jak np. Tomáš Pekhart. Przy każdej nadarzającej się okazji w pobliżu bramki stara się on zagrozić rywalowi i oddać strzał. Dzięki temu może on na koniec sezonu 2023/24 liderować zarówno w klasyfikacji strzelców, ale, jak i zawodników, którzy oddają najwięcej strzałów. Czy faktycznie tak będzie? Na to trzeba zaczekać i śledzić na bieżąco statystyki w naszym portalu.

Ekstraklasa statystyki - typy

Ekstraklasa statystyki warto wykorzystywać do swoich typów bukmacherskich. Dzięki temu można zwiększyć skuteczność obstawiania. Powyżej prezentujemy dane, które mogą być wykorzystanie w trakcie każdej kolejki. I to niezależnie od tego, czy wolisz po prostu wskazywać zwycięzców meczów, czy też zagłębiać się dokładniej w ofertę. Dla Ekstraklasy statystyki są tak samo bogate, jak w przypadku danych innych, topowych w Europie lig. W związku z tym można zdecydowanie lepiej niż kiedyś przygotować się do obstawiania.

Jak obstawiać statystyki Ekstraklasy?

Jak wykorzystać dostępne statystyki podczas typowania? Możliwe, że doświadczeni gracze nie będą mieć z tym problemu, ale przygotowaliśmy kilka porad przydatnych dla każdego.

 • Śledź statystyki drużynowe - dane dotyczące gry całego zespołu mogą przydać się podczas obstawiania podstawowych rynków. Także tych dotyczących zwycięzcy czy ilości bramek.
 • Zwróć uwagę na statystyki indywidualne - gdy któryś z zawodników jest w szczególnie dobrej formie może to rzutować na wynik całego zespołu. Sprawdź też dokonania obrońców i bramkarza.
 • Obstawiaj player bets - statystyki indywidualne mogą być doskonałym źródłem wiedzy podczas obstawiania tzw. player bets. Napastnik odnotowuje serię meczów z golem? Możliwe więc, że znowu powtórzy ten wyczyn!
 • Sprawdzaj formę drużyn - sprawdź jak drużyny radziły sobie w ostatnich kilku meczach. Dodatkowo cennej wiedzy dostarczy też historia starć pomiędzy najbliższymi rywalami

Gdzie obstawiać statystyki Ekstraklasy - bukmacherzy

Niektórzy z bukmacherów przygotowali szczególnie atrakcyjną propozycję dotyczącą ekstraklasy. My polecamy kilku z nich biorąc pod uwagę najważniejsze czynniki takie jak kursy, obszerność oferty czy bonusy. Gdzie zatem obstawiać Ekstraklasę?

 

 • STS - największy bukmacher w Polsce posiada najbardziej obszerną ofertę dotyczącą polskich lig. Poza samą Ekstraklasą można sięgnąć także do propozycji dotyczącej nawet 4. ligi.
 • Superbet - bukmacher, który jest w czołówce wszelkich rankingów przygotował ofertę, której dużą zaletą jest ogromna ilość rynków. Często na mecze polskiej ligi znaleźć można prawie 500 różnych opcji do typowania.
 • TOTALbet - niska marża na piłkę nożną w TOTALbet wpływa na wysokie kursy na Ekstraklasę. Dzięki temu możemy liczyć na większy zysk.
 • Fortuna - ten dobrze znany bukmacher często oferuje dodatkowe bonusy dla stałych graczy, które da się wykorzystać na Ekstraklasę. To dobra okazja na wypróbowanie możliwości tego serwisu.

Bonusy na statystyki Ekstraklasy

Wszystkie bonusy powitalne u bukmacherów można wykorzystać na zakłady bukmacherskie dotyczące Ekstraklasy. Jeśli jednak już je wykorzystałeś to zapewne poszukujesz takiego bukmachera, który może dać Ci jak najwięcej promocji dla stałych klientów. W tym przypadku korzystnie wypada Fortuna, która często z okazji kolejnych spotkań oferuje bonus ograniczony czasowo oraz dotyczący niektórych rynków.

Ciekawą strategię przyjął Superbet, który rozdaje freebety po obstawieniu wskazanych lig. Często dotyczy to właśnie Ekstraklasy. Zatem ewentualnie przegrany zakład można zrównoważyć otrzymanym freebetem, który ponownie da się wykorzystać na mecze polskiej ligi. Nie warto zapominać o możliwości gry bez podatku w TOTALbet. W tym celu wystarczy złożyć kupon AKO z min. 3 zdarzeniami o kursie 1.30 dla każdego z nich.