Wolves FC to profesjonalny klub piłkarski z siedzibą w Wolverhampton w Anglii, występujący w Premier League. Klub gra na stadionie Molineux od czasu przeprowadzki z Dudley Road w 1889 roku.

Wolverhampton Wanderers - Historia zespołu

Wolverhampton Wanderers FC, znany również jako Wolves, to jeden z najstarszych klubów piłkarskich w Anglii i jeden z założycieli Football League. Klub powstał w 1877 roku po połączeniu lokalnego klubu krykieta i piłki nożnej znanego jako Blakenhall Wanderers, dlatego klub jest również znany jako Wanderers.

Pierwsze trofeum

Pierwszym trofeum zdobytym przez klub był Puchar Wrekin w 1884 r. Klub po raz pierwszy wszedł do Pucharu Anglii w latach 1883–84, zaraz po tym jak przestali być jedynie klubem amatorskim. Drugi triumf Wolves w Pucharze Anglii miał miejsce w 1908 roku, zespół miał naprawdę świetną passę zwycięstw. 

Pierwszy spadek

Wolverhampton Wanderers spadł do drugiej ligi po zajęciu ostatniego miejsca w sezonie 1905–06. Pomimo dobrych występów w Pucharze Anglii, klubowi nie udało się wywalczyć awansu w sezonie 1907/08 i zajął 9. miejsce w lidze. Wilki pozostawały w drugiej lidze przez następne piętnaście lat, po czym w latach 1922-23 spadły do trzeciej ligi.

Złote czasy Wolves

Wolverhampton znacznie się rozwinął pod przywództwem Franka Buckleya, wspinając się na szczyt angielskiej ligi. Po drugiej wojnie światowej, kiedy przywrócono Football League, Wolves zakończyli rozgrywki zaledwie o jeden punkt za mistrzem ligi, Liverpoolem. Za złotą erę Wolverhampton Wanderers uważa się lata pięćdziesiąte XX wieku, kiedy to drużyna zdobyła trzy tytuły mistrza First Division i Puchar Anglii.

Wolves - Największe sukcesy

Wilki zdobyły w swojej historii 17 najważniejszych trofeów, w tym 11 tytułów mistrzowskich, cztery Puchary Anglii i dwa Puchary Ligi.

  • Puchar Anglii (4)
  • Mistrzostwo Anglii (3)
  • Tarcza Dobroczynności (4)
  • Puchar Ligi Angielskiej (2)

Wolves - Najlepsi zawodnicy w historii

Bert Williams na początku lat pięćdziesiątych był jednym z najlepszych bramkarzy na świecie. Dołączył do Wolves za 3500 funtów we wrześniu 1945 r. Odchodząc na emeryturę w 1957 roku, Bert miał na swoim koncie 420 meczów ligowych i pucharowych, a także medal zdobywcy Pucharu Anglii, medal mistrzostw ligi i 24 występy w reprezentacji Anglii.

Steve Bull jest zdecydowanie najlepszym strzelcem w historii klubu. Przeniósł się z Albionu w listopadzie 1986 roku i dołączył do drużyny borykającej się z czwartą ligą. Bull strzelił 34 gole w lidze, trzy w Pucharze Anglii, trzy w Pucharze Littlewoods i 12 w Sherpa Van Trophy, co dało mu świetną liczbę 52 goli.

Wolves - Symbole

Dziś logo Wolverhampton Wanderers jest jednym z najbardziej współczesnych i unikalnych emblematów w Premier League. Jednak na przestrzeni lat w projekcie zaszło wiele zmian. Historia logo Wolverhampton Wanderers rozpoczęła się w 1921 roku wraz z wprowadzeniem tradycyjnego herbu.

Logo Wolves
sportcle