VfB Sttutgart to klub sportowy ze stolicy kraju związkowego Badenia-Wirtembergia Stuttgart. Swoje mecze rozgrywa w najwyższej niemieckiej klasie rozgrywkowej — Bundeslidze.

VfB Sttutgart — historia klubu

Pierwsze wzmianki o klubie można znaleźć już w 1865 roku. Na przełomie XIX i XX wieku powstało w Stuttgarcie wiele klubów piłkarskich, ale to właśnie VfB święci obecnie największe triumfy. Warte podkreślenia jest, że VfB nie zagrał w najwyższej klasie rozgrywkowej tylko w czterech sezonach od początku istnienia. Historyczny był 1950 rok, kiedy zespół po raz pierwszy sięgnął po tytuł mistrza Niemiec. W swojej historii popularne szwaby kilkukrotnie ulegały fuzji z innym zespołem i zmieniały swoje nazwy. Okres socjalizmu mocno wstrząsnął klubem, lecz po 1945 zaczął odradzać się i święcić sukcesy na nowo.

VfB Sttutgart — największe sukcesy

Klub przez większość swojej historii grał w najwyższej niemieckiej klasie rozgrywkowej. Zaliczył wiele sezonów, gdy plasował się na podium.

  • I miejsce 5
  • II miejsce 4
  • III miejsce 3

Trzykrotnie zwyciężał w Pucharze Niemiec. Do końcowego zwycięstwa miał jeszcze trzy okazje, lecz niestety wtedy uległ w finale. W 1992 roku Szwaby zdobyli Superpuchar Niemiec. Na arenie międzynarodowej udało im się trzykrotnie zwyciężyć w pucharze Intertoto. Po jednym razie byli w Finale Ligi Europy i Superpucharu Europy, lecz ani razu nie udało się zwyciężyć w tych rozgrywkach. Za ogromny sukces można uznać fakt, że w całej swojej historii tylko 4-krotnie grali w lidze poniżej Bundesligi. .

VfB Sttutgart — Najlepsi zawodnicy w historii

W szeregach VfB Stuttgart grało wielu świetnych zawodników. Ciężko określić jednego najlepszego, lecz można wymienić kilku topowych graczy,

  • Fritz Walter — wieloletni kapitan Szwabów. Wraz z reprezentacją Niemiec zdobył Mistrzostwo Świata 1954. Jest uznawany za jednego z najlepszych pomocników tamtego okresu.
  • Karl-Heinz Förster — Niemiecki obrońca, który był kluczowym zawodnikiem VfB Stuttgart w latach 70. i 80. Brał udział w wielu sukcesach klubu, a także reprezentacji Niemiec.
  • Jürgen Klinsmann — piekielnie skuteczny snajper, który swoją grą cieszył oko nie tylko kibiców ze Stuttgartu, ale również reprezentacji Niemiec. W zespole Szwabów wystąpił w 156 meczach i strzelił 79 goli.
  • Giovane Élber — Brazylijski napastnik, który grał w VfB Stuttgart w latach 90. Zdobył wiele bramek dla klubu i był jednym z najbardziej rozpoznawalnych zawodników tamtego okresu.
  • Guido Buchwald — ostoja defensywy i kluczowy gracz VfB Stuttgart w latach 80. i 90. W swojej karierze zagrał w ponad 300 meczach w zespole Szwabów. Zdobył mistrzostwo Niemiec w sezonie 1991/1992.

VfB Sttutgart — Symbole

Pełna nazwa klubu brzmi Verein für Bewegungsspiele Stuttgart 1893 e.V. VfV Stuttgart ma dwa główne pseudonimy — Die Schwaben (Szwaby) i Die Roten (Czerwoni). Tradycyjne barwy zespołu to biały i czerwony. Ich stadion — MHPArena może pomieścić 60441 ludzi, a ich maskotką jest krokodyl ubrany w tradycyjne stroje klubu. Fritzle jest maskotką VfB Stuttgart od 1992 roku, co czyni go jedną z najstarszych maskotek w Bundeslidze.