Hella Verona to włoski klub założony w 1903 roku w Veronie, mieście położonym w północno-wschodnich Włoszech. Na swoim koncie ma jeden triumf we włoskiej lidze.

Hellas Verona — historia klubu

Hellas Verona została założona wiosną 1903 roku przez grupę uczniów liceum „Scipione Maffei” w Weronie. Pierwotnie miała w nazwie jedynie pierwszy człon — Hellas. Po pierwszej wojnie światowej doszło do fuzji dwóch największych klubów w regionie Hellas i Verona. Przyjęto nazwę Football Club Hellas Verona. W kolejnych latach grała głównie w dwóch najwyższych klasach rozgrywkowych włoskiej piłki, lecz zdarzyły jej się wpadki i spadek do Serie C.

Największy sukces Hellas Verona nadszedł w sezonie 1984/85, kiedy jako pierwsza drużyna, która nie jest stolicą regionu, zdobyła mistrzostwo Włoch. Kolejne dekady nie były już tak owocne i nie udało się nawiązać do sukcesów z lat 80. XX wieku.

Hellas Verona — największe sukcesy

Największym sukcesem zespołu Hellas Verona niewątpliwie było zdobycie mistrzostwa włoch w 1985 roku. Do chwil, które można zapisać złotymi głoskami, na pewno należy bycie trzykrotnym finalistą Pucharu Włoch. Niestety w żadnym z finałów drużynie z Werony nie udało się triumfować. Trzykrotnie zwyciężała w rozgrywkach na zapleczu Serie A. Hellas Verona trzykrotnie występowała w europejskich pucharach. Nigdy jednak nie udało się zakwalifikować do finałowych faz rozgrywek. Biorąc pod uwagę fakt, że popularni “Gialloblu” balansują między Serie A i Serie B za sukces należy uznać to, że od kilku lat bez przerwy gra w najwyższej klasie rozgrywkowej

Hellas Verona — Najlepsi zawodnicy w historii

Hellas Verona wychowała wielu świetnych graczy. Mimo że większość nie odniosła z klubem spektakularnych sukcesów, to ich występy zostały zapamiętane na lata. Włoch Luigi Bernardi jest rekordzistą pod względem liczby występów w żółto-niebieskiej koszulce, z 337 meczami rozegranymi w latach 20. i 30. Najwięcej bramek (74) dla drużyny z regionu Wenecji strzelił Arnaldo Porta. Tylko o jedną mniej zdobył Sergio Sega. Jedną z największych gwiazd teraźniejszych lat jest Luca Toni. Zdobył dla niej 51 bramek i zakończył swoją karierę. Warto odnotować, postać Duńczyka Preben Elkjær, który jest najskuteczniejszym obcokrajowcem w historii Hellas Verona.

Hellas Verona — Symbole

Hellas Verona nosi dwa główne pseudonimy: Gialloblu (żółto-niebiescy) i Mastini Scaligeri. Swoje mecze rozgrywa na Stadio Marcantonio Bentegodi wybudowanym w 1963 roku. Swoje mecze rozgrywają na nim zespoły Chievo Werona i Hellas Verona,a jego pojemność wynosi 45 000. Tradycyjne barwy zespołu to żółty i niebieski, które przypominają złote i niebieskie kolory charakterystyczne dla miasta Werony.

W herbie Hellas Verona można dojrzeć psa mastifa. Zwierzę, które kojarzy się z tym zespołem. Maskotką klubu jest również postać na wzór popularnego psa ubrana w tradycyjne stroje drużyny. Hymnem klubu jest piosenka Verona Beat autorstwa Gatti di Vicolo Miracoli. Grupa najbardziej zagorzałych kibiców Hellas Verona to "Brigate Gialloblu". Jej narodziny miały miejsce miały miejsce 30 listopada 1971 roku w Barze Olimpia w Borgo Venezia.