Spośród wymienionych wyżej drużyn najpóźniej powstał zespół Valencia CF. Klub założono dopiero 18 marca 1919 roku. Pierwszym prezesem Valencia Club Football został Octavio Augusto Milego. 20 maja 1923 r. do użytku oddany został obecny stadion klubowy - Estadio Mestalla, mogący w tamtym czasie pomieścić 19 tys. widzów. Do najwyższej klasy rozgrywkowej w Hiszpanii "Nietoperze" awans wywalczyły dopiero w sezonie 1931/32.

Valencia CF - historia

Pierwszy udany okres klubu z siedzibą w Walencji przypada na rok 1940. Wówczas zespół zdobył trzy mistrzostwa Hiszpanii. Do tego dorzucił dwa krajowe puchary. W latach 50 zdecydowano się na rozbudowę infrastruktury stadionu. Ważną datą w historii Valencii jest rok 1970. Wówczas do klubu przybył Alfredo di Stefano, który objął stery drużyny jako trener. W tym samym sezonie Nietoperze zdobyły mistrzostwo.

W 1999 roku Valencia pierwszy raz awansowała do finału Ligi Mistrzów. Do sukcesów prowadził ją wówczas Hector Cuper. Niestety Nietoperze musiały obejść się smakiem - Real Madryt wygrał w finale 3:0. Rok później w walce o puchar Ligi Mistrzów Valencia uległa Bayernowi Monachium w serii rzutów karnych. Po tym wydarzeniu z klubem rozstali się trener Raul Cuper i gwiazda zespołu Gaizka Mendieta.

Valencia CF - największe sukcesy

Świetność Valencii na nowo przywrócił Rafael Benitez, który został jej szkoleniowcem w 2001 roku. Po pokonaniu Malagi 2:0 w maju Valencia znów sięgnęła po mistrzostwo Hiszpanii. Trzy lata później udało się ponownie triumfować w krajowych rozgrywkach, a do tego także sięgnąć po puchar UEFA.

W sezonie 2007/08 Valencia wygrała puchar Hiszpanii, pokonując w półfinałowym dwumeczu FC Barcelonę. Następne lata przynosiły już jednak coraz gorsze rezultaty. Odkąd właścicielem klubu z Walencji został kontrowersyjny biznesmen z Singapuru - Peter Lim, nastały chude lata. Coraz mniejsze nakłady finansowe, częste zmiany trenerów i fala odejść z klubu poskutkowały w sezonie 2016/17 dopiero 12. miejscem w lidze - najniższym od kampanii 1987/88.

Nie było w ostatnich latach trenera, który koniec końców nie popadłby w konflikt z Peterem Limem. Valencia ostatni sukces świętowała w sezonie 2018/19. Wówczas ku zaskoczeniu kibiców udało jej się wygrać w finale pucharu Króla z FC Barceloną 2:1, choć jej posiadanie piłki było na poziomie zaledwie 22%. Od tamtej pory Valencia ani razu nie zajęła nawet miejsca w pierwszej ósemce w La Liga.