Udinese Calcio, lepiej znany jako Udinese, to włoski klub piłkarski z siedzibą w mieście Udine. Tradycyjne barwy tego zespołu to czarny i biały.

Udinese Calcio — historia klubu

Udinese Calcio powstało jako klub wielosekcyjny w 1986 roku. Sprawia to, że jest on jednym z najstarszych włoskich klubów. Zapiski mówią jednak, że swoją działalność mógł zacząć nawet już rok wcześniej. Sekcja piłkarska powstała jednak dopiero 25 lat później. W 1911 roku Udinese Calcio zostało przyjęte do Włoskiego Związku Piłki Nożnej. Pierwszy poważny sukces piłkarski klubu to dotarcie do finału Pucharu Włoch w 1922 roku. Udinese przegrało jednak wtedy z zespołem Vado.

W sezonie 1954/55 zespół wywalczył wicemistrzostwo Włoch. Po wykryciu działań związanych z korupcją sytuacja odwróciła się o 180 stopni. Udinese Calcio nie tylko nie zostało wicemistrzem Włoch, ale również zostało zdegradowane do niższej klasy rozgrywkowej. Przez większość swojej historii drużyna występowała w najwyższych klasach rozgrywkowych włoskiej piłki, jednak zdarzył się jej ponad dziesięcioletni epizod gry w Serie C.

Udinese Calcio — największe sukcesy

Udinese Calcio nigdy nie zwyciężyło w rozgrywkach Serie A. Odnosiło jednak sukcesy w mniej znaczących rozgrywkach klubowych. Trzykrotnie wygrywało rozgrywki ligowe na zapleczu Serie A. W 1980 roku wygrało Puchar Mitropa, a w 2000 Puchar Intertoto. Nieistniejące już rozgrywki pucharu angielsko-włoskiego w 1978 roku okazały się szczęśliwe dla drużyny z Udine.

Odniosła w nich sukces i zdobyła puchar. W 1993 roku drużyna juniorska Udinese zdobyła Młodzieżowy Puchar Włoch. Nie przełożyło się to jednak na sukcesy seniorskie w późniejszych latach. Wyróżnić należy jednak to, że przez większość swojej historii Udinese Calcio utrzymuje się w najwyższej klasie rozgrywkowej włoskiej piłki.

Udinese Calcio — Najlepsi zawodnicy w historii

Mówiąc o symbolach i legendach Udinese Calcio na myśl od razu przychodzi jedno nazwisko — Antonio Di Natale. Legendarny napastnik występował w zespole z miasta Udine przez 12 lat i zapisał się złotymi głoskami na kartach historii. Rozegrał w Udinese 446 meczów, w których strzelił 227 bramek. Ponadto 42 razy wybiegł w koszulce reprezentacji Włoch i dorzucił do tego 11 goli.

To jak wielką ikoną jest ten zawodnik, pokazuje, że drugi najlepszy strzelec w historycznej klasyfikacji ma ponad dwa razy mniej goli niż Di Natale. Drugie miejsce pod względem liczby występów ma Valerio Bertotto (404), który grał w udine w latach 1993-2006. Wspomniany już wcześniej drugi najlepszy strzelec Udinese Calcio Walter D'Odorico zdobył w jej barwach 109 bramek.

Udinese Calcio — Symbole

Barwy klubowe Udinese są czarno-białe. Nawiązują do historii i symboli miasta Udine, w którym mecze rozgrywa ten zespół. Barwy te towarzyszą strojom Udinese od początku historii. Nie inaczej jest w obecnych czasach. Zespół swoje spotkania rozgrywa na Stadio Friuli–Dacia Arena o pojemności 25 132. Do użytku został oddany 26 września 1976. Oficjalny hymn klubu nosi tytuł Vinci per noi i jest wykonywany przez piosenkarkę Connie Del Colle. Utwór rozbrzmiewa na stadionie Udinese Calcio przed każdym spotkaniem domowym. Zespół z Udine ma trzy najpopularniejsze pseudonimy: Zebrette (Zebry), Bianconeri (Biało-Czarni) i Friulani.