FC Twente to holenderski klub piłkarski, który powstał 1 lipca 1965 roku. Drużyna powstała w wyniku fuzji SC Enschede oraz Enschedese Boys. SC Enschede było mistrzem Holandii w 1925 roku.

FC Twente w 1975 roku doszło do finału Pucharu UEFA, który drużyna przegrała z Borussią Monchengladbach. Drużyna najlepszy czas przeżywała w latach 70.XX i 10.XXI wieku. Drużyna pomimo chwilowego kryzysu, kiedy spadła z Eredivisie w 2018, wróciła na należne jej miejsce w hierarchii ligowej. W sezonie 2001/02 Pucharu UEFA, drużyna z Enschede rywalizowała bez powodzenia z Polonią Warszawa, w sezonie 2011/12 Ligi Europy walczyła w grupie z Wisłą Kraków.Oba zespoły awansowały do dalszych gier, Holendrzy skończyli przygodę w Lidze Europy na 1/8 finału.

W historii klubu grało kilku bardzo dobrych zawodników, w tym miejscu należy wspomnieć o Marko Arnautoviciu, Dušanu Tadiciu, Eriku ten Haagu. Zawodnikiem klubu z Enschede był Polak Filip Bednarek, golkiper bronił barw drużyny w okresie 2013-2015. Ze zmiennym szczęściem barw klubu bronił także Mateusz Klich.

W herbie Twente Enschede dostrzegamy:

  • "1965", nawiązanie do daty powstania klubu, w wyniku fuzji SC Enschede z Enschedese Boys
  • "FC", Twente to klub stricte piłkarski, dlatego w ten sposób został oznaczony