Sparta to lokalny klub Rotterdamu, ma siedzibę w dzielnicy Delfshaven. Rotterdamczycy są najstarszym klubem Holandii, zostali utworzeni 1 kwietnia 1888 roku. Od początku swego istnienia, Sparta była klubem miejscowej inteligencji.

Najlepszy okres w swej historii, drużyna przeżywała w okresie 1909-1915, kiedy 5.razy sięgała po tytuł mistrza kraju. Od momentu wprowadzenia w Holandii profesjonalnych rozgrywek, co nastąpiło w 1956 roku, klub regularnie grywał w Eredivisie. W przeszłości klub reprezentował Holandię w europejskich pucharach m.in.w Pucharze Miast Targowych i Pucharze UEFA, Sparcie brakuje spektakularnych sukcesów w Europie, dlatego jako sukces należy traktować pojedyncze wygrane spotkania m.in.z Hamburger SV.

Drużyna określana przydomkiem "Panowie Zamku" nie ma ambicji mistrzowskich, w historii pojawiło się kilku dobrych zawodników m.in.Winston Bogarde, Harald Wapenaar, Ernest Faber.W zespole występowali też Polacy:

  • Jerzy Sadek
  • Janusz Kowalik

Sparta Rotterdam ma herb z piłkarzem reprezentującym barwy lokalnej drużyny.Biało-czerwone getry i koszulka w tych samych barwach oraz czarne spodenki to strój zawodników z pola drużyny z dzielnicy Delfshaven.