Sevilla FC - historia

Sevilla jest jednym z najstarszych hiszpańskich klubów. Założona została już w 1890 roku, czyli 9 lat przed FC Barceloną i 12 lat przed Realem Madryt. Oficjalnie władze miasta dopiero w 1905 roku zarejestrowały klub, ale nie zmienia to faktu, że pierwsze wzmianki datowane są na 1890. Początkowo celem sportowym drużyny było osiągnięcie statusu najlepszego zespołu w regionie. Z Sewilli pochodzi również Real Betis.

Rywalizacja z Realem Betis Sevilla również na stałe zapisała się w historii La Liga. Mecze tych drużyn nazywane są Gran Derbi. Termin ten nieraz mylnie stosowany jest w przypadku nomenklatury rywalizacji Realu Madryt z FC Barceloną. Mecze dwóch klubów z Sewilli toczone są na wysokiej intensywności i charakteryzuje je wyjątkowa brutalność. Ma to związek z wieloma animozjami między tymi zespołami.

Sevilla FC - największe sukcesy

Pierwsze i jedyne do tej pory mistrzostwo Hiszpanii klub z Andaluzji zdobył w sezonie 1945/46. Później już nie była w stanie powtórzyć tego wyczynu. Pięciokrotnie za to zdołała triumfować w pucharze Hiszpanii. Pierwszy raz już w 1935 roku.

Sevilla święciła również wielkie sukcesy w europejskich pucharach. Aż siedmiokrotnie triumfowała ona w Lidze Europy. Ostatni raz w sezonie 2022/23. Pod tym względem nie ma lepszego klubu na Starym Kontynencie. Wcześniej jednak rozgrywki nosiły nazwę pucharu UEFA, co może być nieco mylące.

W ostatnich latach Sevilla popadła w problemy finansowe, co przełożyło się na gorsze rezultaty. Do tego doszły częste zmiany na ławce trenerskiej. Licząc od października 2022 roku zespół z Andaluzji miał już trzech szkoleniowców. Niedługo, bo tylko przez 165 dni popracował w nim Jorge Sampaoli. Zmienił go Jose Luis Mendilibar, który wytrwał na stanowisku nieco ponad sześć miesięcy. W październiku 2023 roku trenerem został Diego Alonso.