Samsunspor to turecki klub piłkarski założony w 1965 roku. Barwy klubu są czarno-czerwono-białe. Drużyna swoje domowe mecze rozgrywa na Samsun 19 Mayis Stadium, który pomieści ponad 33 tysiące widzów.

Samsunspor już w drugim sezonie swoje istnienia sprawił sporą niespodziankę. Klub grając na zapleczu Süper Lig dotarł aż do półfinału Pucharu Turcji, eliminując po drodze m.in. Galatasaray i Fenerbahce.

Już w 1969 roku Samsunspor wywalczył pierwszy w historii awans do najwyższej klasy rozgrywkowej. W swoim debiutanckim sezonie w Süper Lig klub zajął 5. miejsce, będąc tylko kilka punktów od awansu do Pucharu Bałkanów.

Złoty okres dla klubu przyszedł w połowie lat 80. Samsunspor zajął wówczas dwukrotnie 3. miejsce w najwyższej klasie rozgrywkowej, a także doszedł do finału Pucharu Turcji w sezonie 1987/88.

Złote lata klubu zostały brutalnie przerwane 20 stycznia 1989 roku, kiedy autokar Samsunsporu podróżujący na mecz z Malatyasporem uległ poważnemu wypadkowi. Zginęło trzech piłkarzy, dwóch trenerów, a kilku innych zawodników zostało poważnie rannych. W kolejnym sezonie po wypadku Samsunspor spadł z ligi.

W swojej historii Samsunspor kilkukrotnie otrzymywał szansę gry w europejskich pucharach. Klub pozostał ostatnim zwycięzcą w historii Pucharu Bałkanów, pokonując w finale 5:0 PAS Giannina z Grecji. Samsunspor wystąpił dwukrotnie w Pucharze Intertoto. W roku 1997 zajęli 2. miejsce w grupie, natomiast rok później odpadli w półfinale z Werderem Brema, przegrywając w dwumeczu aż 0:5.