Real Sociedad to hiszpański profesjonalny klub sportowy z siedzibą w mieście Donostia-San Sebastián w Kraju Basków, założony 7 września 1909 roku. Swoje mecze domowe rozgrywa na stadionie Anoeta Stadium.

Real Sociedad - Historia zespołu

Tradycyjnie klub kierował się polityką podpisywania kontraktów wyłącznie z graczami baskijskimi, zanim w 1989 roku podpisał kontrakt z napastnikiem Republiki Irlandii Johnem Aldridge'em. Chociaż wśród jego zawodników utrzymał się silny element baskijski, obecnie grają tam równiez zawodnicy z innych krajów lub rejonów Hiszpanii. Sekcja młodzieżowa, która powstała po epoce całkowicie baskijskiej, nadal odnosi duże sukcesy w rozwijaniu zawodników o międzynarodowej sławie, takich jak zdobywcy Pucharu Świata - Xabi Alonso i Antoine Griezmann.

Kilka miesięcy po zwycięstwie pucharu Copa del Rey w 1909 roku gracze, którzy wygrali turniej, 7 września 1909 roku założyli Sociedad de Futbol. Pierwszy finał, który klub rozegrał jako Real Sociedad, odbył się w 1913 roku. FC Barcelona potrzebowała aż trzech meczów, aby pokonać Real Sociedad. Po 15-letniej przerwie Sociedad dotarł do finału w 1928 roku, który był niezwykle podobny do poprzedniego, ponieważ Barcelona ponownie potrzebowała trzech meczów, aby pokonać ich na El Sardinero.

Real Sociedad zdobył swój pierwszy w historii tytuł Primera División pod koniec sezonu 1980–81, odbierając Realowi Madryt czwarty z rzędu tytuł mistrza. Mimo że oba kluby zdobyły 45 punktów, a Madryt miał przewagę bramek, Sociedad był lepszy w bezpośrednich starciach h2h. Dziewiątego września 2006 roku Real Sociedad rozegrał swój 2000. mecz w La Liga. W tym samym sezonie spadli z La Liga, zajmując 19. miejsce i kończąc 40-letnią passę, co było ich najdłuższym pobytem w najwyższej hiszpańskiej lidze. Jednak aktualnie klub bardzo dobrze radzi sobie w Primiera Division.

Real Sociedad - Największe sukcesy

  • Real Sociedad zdobył tytuł La Liga w seoznie 1980–81 i 1981–82.
  • Klub trzykrotnie zdobył puchar Copa del Rey, w 1909, 1987 i 2020 roku.

Real Sociedad - Najlepsi zawodnicy w historii

  • Jesús Satrustegui
  • Darko Kovacevic
  • Roberto López Ufarte
  • Mikel Oyarzabal

Real Sociedad - Symbole

Logo Realu Sociedad wyraża szacunek i hołd piłce nożnej. Według ich filozofii jest to nie tylko gra drużynowa, ale także sposób na chwałę swojego kraju. Patronat osoby królewskiej, widoczny w symbolice godła, nadał klubowi takie uprawnienia.

Real Sociedad herb
Źródło/1000logos