Trudno wyobrazić sobie obecnie piłkę nożną bez rywalizacji Realu Madryt i FC Barcelony. Położony w Madrycie klub założony został w 1902 roku, a już trzy dni później rozegrano pierwszy oficjalny mecz Madrytu. Nie było to jednak spotkanie o stawkę, lecz starcie mające na celu wyłonienie podstawowego skład z dwóch drużyn, które złączyły się pod madrycką banderą.

Real Madryt - historia

W 1920 roku król Alfons XIII nadał klubowi tytuł Królewski, w efekcie czego zmieniono w oficjalnych dokumentach nazwę na Real Madrid Club de Futbol. Już w czwartym sezonie swojego istnienia Los Blancos sięgnęli po pierwszy tytuł mistrzowski. Miesiąc przed wybuchem w Hiszpanii wojny domowej Real Madryt sięgnął po siódmy już w historii klubu krajowy puchar.

W czerwcu 1943 roku Real Madryt zanotował swoje najwyższe zwycięstwo nad FC Barceloną. Królewscy wygrali wówczas aż 11:1 półfinale Copa del Generalisimo. Kamieniem milowym w historii klubu było zakontraktowanie w 1953 roku Alfredo di Stefano. To właśnie legendarny napastnik rozsławił klub z Madrytu na cały świat. Przy jego pomocy Królewscy zdominowali rozgrywki Pucharu Europy Mistrzów Klubowych i wygrali pięć kolejnych edycji.

Real Madryt - największe sukcesy

Sezon 1999/2000 to kolejny, ósmy już triumf w Pucharze Europy, a od nowego sezonu stanowisko prezydenta objął Florentino Perez. Zgodnie z obietnicą wyborczą, sprowadził on do Madrytu Luisa Figo. Działacz stworzył projekt 'Galacticos" polegający na sprowadzaniu w każdym oknie transferowym topowej gwiazdy za ogromne pieniądze.

W latach 2006-2009 urząd prezesa pełnił Roman Calderon. Nie był to jednak owocny czas. Do klubu wrócił zatem Perez i stoi na czele Realu Madryt aż do teraz. W 2009 roku na Santiago Bernabéu został sprowadzony Cristiano Ronaldo, a rywalizacja Portugalczyka z Leo Messim wyznaczyła nowe trendy w futbolu. W roku 2014 pod przewodnictwem Carlo Ancelottiego Los Blancos sięgnęli po słynną La Decimę, czyli dziesiąty Puchar Europy. W kolejnych latach pod wodzą Zinedine'a Zidane'a Królewscy jako pierwsza drużyna w historii trzy razy z rzędu zwyciężyli w Lidze Mistrzów.

Real Madryt od wielu lat utrzymuje się na absolutnym topie i jest wymieniany w gronie faworytów do wygrania Ligi Mistrzów w każdym sezonie. Po odejściu Karima Benzemy największymi gwiazdami i liderami drużyny zostali Vinicius Junior, a także sprowadzony za ponad 100 milionów euro Jude Bellingham.