RB Lipsk jest klubem z Saksonii, znajdującej się we wschodniej części Niemiec. Pełna nazwa zespołu to RasenBallsport Leipzig. Właścicielem klubu jest firma Red Bull, natomiast jego prezesem Oliver Maintzlaff.

RB Lipsk – historia zespołu

Klub RB Lipsk został założony 19 maja 2009 roku. Jest on wynikiem inwestycji spółki Red Bull GmbH, która przez kilka lat szukała odpowiedniego klubu do inwestycji na terenie Niemiec. Finalnie inwestorzy porozumieli się z małym klubem SSV Markranstadt, który odsprzedał swoje prawa w Oberlidze (5 poziom rozgrywkowy). Kwota oficjalnie nie jest znana. Wcześniej inwestorzy próbowali porozumieć się z takimi klubami jak TSV Monachium,  czy FC St. Pauli.

Inwestorzy od samego początku mieli bardzo duży kapitał i ambitne plany. Chcieli w jak najkrótszym czasie dostać się do Bundesligi. Już w pierwszym sezonie udało się awansować do IV ligi. Z tej natomiast przedostali się wyżej w trzecim sezonie tj. 2012/2013. W trzeciej lidze spędzili zaledwie jeden sezon, ponieważ od razu awansowali z bezpośrednio z drugiego miejsca. Na drugim szczeblu rozgrywkowym spędzili zaledwie dwa sezony, albowiem w roku 2016 zajęli drugie miejsce w 2. Bundeslidze, które gwarantowało grę w niemieckiej ekstraklasie.

RB Lipsk – największe sukcesy

Niewątpliwie dużym wydarzeniem w historii klubu był awans do Bundesligi. Co więcej, w debiutanckim sezonie, drużyna z Lipska zajęła drugie miejsce, co dawało im tytuł wicemistrza kraju. Ambicje zespołu, jak również inwestorów są jednak o wiele większe. Ponowne wicemistrzostwo pojawiło się jeszcze w 2021 roku. Ponadto, w latach 2019,2020 i 2023 drużyna zajęła trzecią lokatę.

Póki co, największymi osiągnięciami klubu są:

  • Puchar Niemiec: 2021/2022, 2022/2023
  • Superpuchar Niemiec: 2022/2023
  • Puchar Saksonii: 2010/2011, 2012/2013

RB Lipsk – najlepsi zawodnicy w historii

Pomimo, iż zespół z Lipska jest stosunkowo młodym tworem, to kilku zawodników już znacząco zapisało się na kartach tego klubu. Jednym z nich jest niewątpliwie Yussuf Poulsen, który odnotował dotychczas najwięcej występów w barwach ekipy z Lipska – 380. Jest on też drugim najlepszym strzelcem zespołu z blisko 90 bramkami na koncie, do których dołożył ponad 60 asyst.

Najwięcej meczów dla RB Lipsk rozegrał Timo Werner, który wystąpił w barwach ekipy z Saksonii ponad 200 krotnie. W tym czasie udało mu się zdobyć ponad 110 bramek i zaliczyć ponad 45 asyst.

Wyróżniającą się postacią jest również Szwed – Emil Forsberg. Zaliczył on ponad 320 meczów dla RB Lipska, strzelając przy tym ponad 70 bramek, do których dołożył blisko 70 asyst.

RB Lipsk – symbole

Drużyna z Lipska rozgrywa swoje mecze na Red Bull Arena, która pomieścić potrafi prawie 43 tysiące kibiców. Tradycyjnymi barwami zespołu jest czerwony, biały i niebieski. Maskotką zespołu jest byk, z którym związany jest przydomek klubu, czyli Die Bullen.