Club Atlético Osasuna to hiszpański profesjonalny klub piłkarski z siedzibą w Pampelunie w Nawarrze. Założony 24 października 1920 roku klub gra obecnie w La Liga, rozgrywając mecze domowe na stadionie El Sadar o pojemności 23 516 miejsc.

CA Osasuna - Historia zespołu

Założony 17 listopada 1920 roku klub gra obecnie w La Liga, rozgrywając mecze u siebie na stadionie El Sadar o pojemności 18 375 miejsc. „Los Rojillos” to pseudonim klubu, oznaczający „The Reds”. Słowo „osasuna” w języku baskijskim oznacza „zdrowie” i jest używane w znaczeniu „siły” lub „wigoru”. Z różnych powodów istnieje rywalizacja między Osasuną a Realem Saragossa, Realem Madryt i niektórymi klubami baskijskimi, zwłaszcza Athletic Bilbao.

Fani CA Osasuna nigdy nie zapomną 11 czerwca 2005 roku, dnia, w którym ich klub wziął udział w swoim pierwszym finale Copa del Rey. Ten sezon był początkiem kilku udanych lat dla klubu z Nawarry, który dwukrotnie zapuścił się do Europy. W sezonie 2005/06 przegrali w pierwszej rundzie Pucharu UEFA, w kolejnym sezonie 2006/07 odpadli w eliminacjach Ligi Mistrzów. Jednak potem osiągnęli swój najlepszy europejski wynik, docierając do półfinału Pucharu UEFA, gdzie przegrali z Sevillą FC, która zdobyła trofeum.

CA Osasuna - Największe sukcesy

  • Finaliści Pucharu Króla: 2005, 2023.
  • Cztery razy uczestnicy rozgrywek o Puchar UEFA.
  • 35 sezonów w Primera División, najwyższe miejsce 4. w 1991 i 2006 roku.

CA Osasuna - Najlepsi zawodnicy w historii

Jan Urban był polskim napastnikiem, grającym dla klubu CA Osasuna, który w ciągu sześciu lat stworzył kilka pamiętnych momentów, takich jak trzy gole przeciwko Realowi Madryt na Santiago Bernabéu czy kluczowa rola w wyeliminowaniu Stuttgartu w Pucharze UEFA. Wśród rodzimych zawodników, urodzonych w Nawarrze, znajduje się parę lokalnych bohaterów, takich jak Ignacio Zoco, Eugenio Bustingorri czy Enrique Martín Monreal. Ale największym ze wszystkich był Patxi Puñal.

CA Osasuna - Symbole

CA Osasuna na przestrzeni lat
Źródło/sportcle

Zespół gra w czerwonych koszulkach i granatowych spodenkach, natomiast strój wyjazdowy różni się w zależności od sezonu. Logo CA Osasuna Pamplona składa się z wielu różnych kolorów. Te kolory to czerwony, turkusowy, oliwkowy i bordowy.