SSC Napoli jest włoskim klubem z siedzibą w Neapolu, który rozgrywa swoje mecze na stadionie Diego Armando Maradona. Został on tak nazwany na cześć największej legendy klubu – argentyńskiego legendarnego piłkarza Diego Maradony.

SSC Napoli - historia

Klub został założony w roku 1926 na kanwie innego włoskiego zespołu. Przydomek zespołu, podobnie jak w większości włoskich klubów, jest ściśle związany z barwami. W przypadku zespołu z Neapolu jest to kolor błękitny, a więc przydomek brzmi Azzurri. Co ciekawe, Napoli aż sześciokrotnie zmieniało swoją nazwę, która zatrzymała się na obecnie obowiązującej, czyli Societa Sportiva Calcio Napoli (SSC Napoli).

Zespół z Neapolu zdobył w swojej historii kilka trofeów, jednak do włoskiej czołówki pod tym względem brakuje jeszcze sporo, szczególnie jeśli chodzi o arenę międzynarodową. Pierwszym wygranym pucharem był Puchar Włoch, który drużyna z południa kraju zdobyła w 1962 roku. Pierwsze mistrzostwo miało miejsce ponad 20 lat później, ponieważ ten sukces udał się w sezonie 1986/1987. Jeżeli chodzi o arenę międzynarodową, to Azzurri nie mają raczej powodów do dumy. Największym sukcesem klubu w Lidze Mistrzów, było dotarcie do ćwierćfinału w sezonie 2022/2023. Jedynym międzynarodowym trofeum jest wygranie Ligi Europy w roku 1989.

SSC Napoli - największe sukcesy

Za najlepszy okres w historii klubu należy uznać przełom lat 80. i 90. To właśnie wtedy, a konkretnie w roku 1984, do Napoli dołączył legendarny Maradona. To głównie dzięki jego zasługom, klub mógł świętować mistrzostwo kraju w roku 1987 i 1990, a także jedyne trofeum międzynarodowe z roku 1989.

Azzurri mieli jednak również bardzo ciężkie chwile. Za najgorszy moment w historii klubu należy uznać roku 2004, kiedy to klub musiał ogłosić bankructwo. Zadłużenie przekraczało 70 milionów euro, z czym klub nie był w stanie sobie poradzić i konieczne było jego zbudowanie od początku. Na całe szczęście dla fanów Napoli, sytuacje udało się odratować. Znaczący wpływ mieli w tym wszystkim inwestorzy, ale także fani zespołu. W roku 2006 Azzurri wrócili na zaplecze włoskiej ekstraklasy, a już rok później ponownie zawitali do Serie A, z której do dziś nie spadli ani jeden raz.

Klub pomimo ciężkich czasów, regularnie rośnie w siłę. Najlepszym dowodem na poparcie tej tezy, jest zdobycie przez klub z południowych Włoch tytułu mistrzowskiego w sezonie 2022/2023. Obecnie jest to jedna z najlepszych włoskich drużyn, pod względem potencjału i aspiracji. W zespole znajduje się wiele gwiazd światowego formatu, a kibice z optymizmem patrzą w przyszłość.