AC Monza została założona 1 września 1912 jako Monza Foot Ball Club. Swoją przygodę z rozgrywkami klubowymi rozpoczęła od najniższej włoskiej klasy rozgrywkowej.

AC Monza — historia klubu

Jako klub pochodzący ze średniej wielkości miasta nie mógł dysponować ogromnymi środkami finansowymi. Mimo to w latach 20. i 30. dwudziestego wieku krok po kroku wspinał się po szczebelkach włoskich klas rozgrywkowych. Historyczny był 1939 rok, kiedy AC Monza dotarła aż do ćwierćfinału włoskiego pucharu. Dla drużyny z tak niskiej klasy rozgrywkowej był to ogromny sukces i wielkie wydarzenie dla całego miasta. W 1951 roku po raz pierwszy AC Monza awansowała do zaplecza włoskiej ekstraklasy. 2022 był historyczny dla drużyny z Lombardii, ponieważ po raz pierwszy awansowała do Serie A.

AC Monza — największe sukcesy

AC Monza nigdy nie była hegemonem włoskiego futbolu, jednak mimo to udało jej się wygrywać niższe ligi włoskie. Czterokrotnie zwyciężała w rozgrywkach Italian Lega Pro Champion, tyle samo razy zwyciężyła w Serie C, a raz wygrała Serie D. Po przejęciu klubu przez Silvio Berlusconiego w 2018 roku przed klubem z Lombardii pojawiły się nowe nadzieje. Klub zaczął działać aktywnie na rynku transferowym i zaczęło to rodzić nadzieję na zdobycie kolejnych trofeów w przyszłości. W 2022 poskutkowało to awansem do Serie A. W pierwszym sezonie w najwyższej lidze rozgrywkowej drużyna poradziła sobie bardzo dobrze i utrzymała się bez problemu. Kibice liczą na to, że to, co najlepsze jeszcze przed nimi i najbliższe lata pozwolą, aby drużyna walczyła o najwyższe lokaty.

AC Monza — Najlepsi zawodnicy w historii

W tym włoskim klubie grało wielu świetnych piłkarzy. Z uwagi na ograniczone finanse, które towarzyszyły mu przez większość historii, nie zawsze występowali w nim w swojej szczytowej formie. Z uwagi, że klub od niedawna występuje w najwyższej włoskiej klasie rozgrywkowej, to prawdopodobnie obecni piłkarze będą uznawani za historycznych. Aktualnie za gwiazdy drużyny można uznać Andrea Colpaniego, który jest czołowym strzelcem drużyny oraz Matteo Pessina, który jest kapitanem i wychowankiem AC Monzy. Jest on jednym z najjaśniejszych kandydatów na bycie legendą klubu z Lombardii. Dziedzictwo tego klubu dopiero się kształtuje i najbliższy czas bedzię kształtował nowe gwiazdy i legendy, które będą podziwiać kibice.

AC Monza — Symbole

Blisko stuletnia historia klubu pozwoliła na wykształcenie symboli i cech, które charakteryzują te drużynr. AC Monza ma dwa najpopularniejsze pseudonimy: Bagai (Chłopcy) i Biancorossi (Biało-Czerwoni). Jak wskazuje pseudonim, drużyna może poszczycić się biało-czerwonymi barwami. Pochodzą one od barw znajdujących się na fladze miasta Monza. Zespół ma trzy kolory strojów. Domowe są całe czerwone, wyjazdowe białe, a trzeci komplet jest w jasnoniebieskich barwach, co nawiązuje do kolorystyki herbu miasta. Swoje mecze AC Monza rozgrywa na Stadio Brianteo, od września 2020 roku znany ze względów sponsorskich jako stadion U-Power. Został zbudowany w 1988 roku i może pomieścić 16 917 widzów