Manchester United to angielski klub piłkarski z siedzibą w Manchesterze. Klubowy przydomek to Red Devils. Manchester United założono w 1878 roku jako Newton Heath LYR Football Club. Założycielami byli pracownicy wagonowni kolei Lancashire i Yorkshire w Newton Heath. W 1888 roku klub został jednym z założycieli The Combination, ówczesnej regionalnej ligi piłkarskiej. Po jednym sezonie rozgrywki rozpadły się, a zespół dołączył do nowo powstałej Football Alliance.

Historia klubu Manchester United F.C.

Sezon 1892/1893 drużyna rozpoczęła w First Division. W 1902 roku klub był na skraju bankructwa. Harry Stafford znalazł biznesmenów, którzy zainwestowali w klub w zamian za udział w prowadzeniu Newton Heath, który następnie zmienił nazwę. W dniu 24 kwietnia 1902 oficjalnie powstał Manchester United Football Club. W 1908 roku, dwa lata po powrocie do First Division, Manchester United zdobył swoje pierwsze mistrzostwo.

W kolejnym sezonie piłkarze United zdobyli pierwszy Puchar Anglii. W 1911 roku klub po raz drugi zdobył mistrzostwo kraju. W 1922 United spadło do Second Division, gdzie klub występował przez kolejne trzy sezony. Kolejne dwie dekady również nie były udane - klubowi ponownie groziło bankructwo. Biznesmen J. H. Davies zainwestował w klub i uchronił go od postępowania upadłościowego.

W październiku 1945 trenerem Manchesteru United został legendarny Matt Busby, który doprowadził zespół do zwycięstwa w Pucharze Anglii w 1948. Cztery lata później klub zdobył pierwsze mistrzostwo Anglii od 41 lat. United wygrało także rozgrywki ligowe w 1956 i 1957. W dniu 6 lutego 1958, w czasie podróży z ćwierćfinałowego meczu Pucharu Europy, samolot z zawodnikami Manchesteru United i pracownikami klubu rozbił się w Monachium. W katastrofie śmierć poniosły 23 osoby, w tym wielu czołowych piłkarzy. Kolejna dekada to kolejne sukcesy klubu z czerwonej części Manchesteru.

Największe sukcesy klubu Manchester United F.C.

W latach 70. klub zaliczał raczej przeciętne sezony. W 1986 roku, po zajęciu przez United czwartego miejsca w lidze, przedstawiono nowego szkoleniowca. Był nim Alex Ferguson, który zrezygnował z posady w Aberdeen, by objąć Manchester United. Po trzech latach bez żadnych trofeów władze były poirytowane i pojawiły się plotki o zwolnieniu Szkota. W kolejnym sezonie Manchester United zdobył Puchar Zdobywców Pucharów i wygrał Superpuchar Europy, pokonując 1:0 Crveną Zvezdę Belgrad. Przedwczesne zwolnienie Fergusona byłoby z pewnością najgorszą decyzją w historii klubu.

W 1991 roku do klubu trafił Eric Cantona. W 1992 roku zespół ponownie zdobył Puchar Ligi Angielskiej. W sezonie 1992/1993 drużyna po raz pierwszy od 1967 roku została mistrzem Anglii, a w kampanii 1993/1994 po raz pierwszy od 1957 roku uczyniła to dwa razy z rzędu. Sezon 1998/1999 przyniósł pierwszą w historii ligi angielskiej “Potrójną koronę” - podopieczni Fergusona wywalczyli Ligę Mistrzów, Premier League i Puchar Anglii. W późniejszych latach do United trafiały takie gwiazdy jak Laurent Blanc, Ruud van Nistelrooy, Juan Veron, czy Diego Forlan. W 2002 roku Ferguson pozyskał środkowego obrońcę Rio Ferdinanda za rekordową sumę 46 mln euro.

Przez kolejne lata United dominowali w lidze. Do klubu trafił między innymi Cristiano Ronaldo. W 2009 roku zawodnicy Fergusona zmierzyli się w finale Ligi Mistrzów z FC Barceloną Pepa Guardioli. Sir Alex Ferguson musiał uznać wyższość Katalończyka. Dwa lata później Czerwone Diabły ponownie starły się z Blaugraną w finale Champions League. Ponownie górą był Katalończyk - Barcelona wygrała 3:1.

Od odejścia Alexa Fergusona w 2013 roku Manchester United pozostaje cieniem samego siebie. Klub ostatnie mistrzostwo Anglii zdobył w ostatnim sezonie pracy Szkota, a więc 2012/13. Od tamtej pory klub nie zdołał już sięgnąć po prestiżową Champions League. Niemniej jednak Manchester United jest jednym z najbardziej zasłużonych klubów piłkarskich na świecie.