Manchester City to angielski klub piłkarski, wywodzący się z miasta Manchester, które znajduje się w północno-zachodniej części kraju. Przydomek, jakim posługuje się klub to The Citizens.

Manchester City - historia

Manchester City został założony w 1880 roku jako Saint’s Marks. Założycielką klubu jest Anna Connell, córka proboszcza kościoła pod wezwaniem św. Marka, a wraz z nią dwóch strażników wspomnianego kościoła. Od 1887 roku Manchester City występował na stadionie Hyde Road, położonym w dystrykcie Ardwick i zmienił nazwę na Ardwick AFC. Problemy finansowe w latach 1893-1894 doprowadziły do zmian w strukturach klubu, w związku z czym jego nazwa została zmieniona na Manchester City FC.

Manchester City - największe sukcesy

W sezonie 1888/1889 Manchester City wygrał rozgrywki Second Division i awansował do najwyższej klasy rozgrywkowej. W 1904 roku City zdobyło pierwsze istotne trofeum - Puchar Anglii. W 1920 w wyniku pożaru na Hyde Road zniszczeniu uległa główną trybuna. W związku z pożarem trzy lata później klub przeniósł się na nowy stadion – Maine Road. W 1934 roku City wygrało kolejny Puchar Anglii, a w 1937 zdobył pierwsze mistrzostwo Anglii. Rok później Manchester City spadł do Second Division.

Przez kolejne dwadzieścia lat klub nie odniósł znaczących sukcesów. W 1956 roku City wygrało następny Puchar Anglii. W latach 60., kiedy trenerem był Joe Mercer, klub odżył. Najważniejszymi piłkarzami tamtego okresu byli Colin Bell i Mike Summerbee. W 1968 roku Manchester City zdobył kolejne mistrzostwo Anglii. W 1970 roku City zdobyło Puchar Zdobywców Pucharów po wygranej 2:1 z Górnikiem Zabrze. Kolejne dekady to stopniowy upadek klubu i kolejne degradację. W latach 1983 i 1987 klub spadał do niższej ligi.

W 2003 roku City rozegrało ostatni mecz na Maine Road. The Citizens przenieśli się na City of Manchester Stadium. Pierwsza dekada XXI wieku nie była zbyt udana dla klubu z niebieskiej części Manchesteru - zespół kończył rozgrywki przeważnie w drugiej części tabeli. Dobry okres dla klubu, który trwa do dzisiaj, zaczął się w 2008 roku wraz z przejęciem władzy przez Abu Dhabi United Group Investment and Development Limited. Większościowym udziałowcem został szejk Mansour bin Zayed Al Nahyan.

Manchester City - najlepsi zawodnicy w historii

W 2009 roku zatrudniono Roberto Manciniego. W tym czasie do klubu dołączyło wielu znanych zawodników: David Silva, Yaya Toure i Mario Balotelli. Niedługo później w klubie znalazła się przyszła legenda całej Premier League - Sergio Aguero. W roku 2011 klub raz pierwszy w swojej historii zakwalifikował się do Ligi Mistrzów. City zajęło wówczas 3 miejsce w ligowej tabeli.

W 2013 roku dotychczasowego menedżera zastąpił Manuel Pellegrini. Już w pierwszym sezonie po objęciu przez Chilijczyka stanowiska The Citizens zdobyli czwarte w historii mistrzostwo Anglii. W sezonie 2015/16 City po raz pierwszy zajęło pierwsze miejsce w grupie Champions League. Klub odpadł z rozgrywek na etapie półfinału, po porażce z Realem Madryt.

W dniu 1 lutego 2016 roku Manchester City poinformował, że nowym trenerem będzie dotychczasowy szkoleniowiec Bayernu Monachium, Pep Guardiola. To zdarzenie zapoczątkowało dominację The Citizens na angielskim podwórku. Przez osiem lat pracy w City Pep Guardiola poprowadził klub do triumfu w Lidze Mistrzów, pięciu Mistrzostw Anglii, dwóch Pucharów Anglii oraz czterech Pucharów Ligi Angielskiej. The Citizens zdobyli także Superpuchar Europy i dwukrotnie Tarczę Wspólnoty.

Obecnie Manchester City jest jednym z najlepszych klubów piłkarskich na świecie. The Citizens to ważny kandydat do wygrania Premier League i Champions League w każdym sezonie. Klub rozwinął również szkółkę juniorów, która w ostatniej dekadzie przyniosła zarobki rzędu setek milionów euro.