Liverpool to klub piłkarski z Anglii, z siedzibą w mieście Liverpool. Przydomek klubu to The Reds. Obecny stadion Liverpoolu, a więc Anfield, na początku swojego istnienia użytkowany był przez inny z miejscowych klubów - Everton.

Liverpool F.C. - historia

W dniu 26 stycznia 1892 r. zarejestrowano spółkę The Everton Football Club and Athletic Grounds Company Limited. Próby zgłoszenia nowego klubu do struktur piłkarskich spotkały się ze sprzeciwem. W dniu 30 marca 1892 r. przyjęto pierwszy statut klubu Houldinga - wyraz „Everton” zastąpiono członem „Liverpool”. Marka została zarejestrowana w rejestrze handlowym 3 czerwca 1892 roku. Za datę założenia klubu uznaje się 15 marca 1892.

W sezonie 1893/1894 klub występował w Second Division. Liverpool wygrał ligę i nie przegrał żadnego meczu. W 1896 menedżerem the Reds został jeden z najwybitniejszych trenerów w historii drużyny z Anfield, Tom Watson. Pod wodzą Anglika Liverpool zdobył swoje dwa pierwsze mistrzostwa – w latach 1901 i 1906. Kolejne tytuły mistrzowskie przypadły na sezony 1921/22 i 1922/23. Kolejne dwie dekady to posucha w trofeach - kolejny tytuł Mistrza Anglii Liverpool zdobył dopiero w 1947 roku.

Liverpool F.C. - największe sukcesy

W dniu 1 grudnia 1959 klub objął legendarny dziś Bill Shankly, uważany za najlepszego trenera w historii Liverpoolu. Zwolniono niemal cały dotychczasowy skład i rozpoczęto przebudowę. W 1964 roku po raz szósty the Reds zostali mistrzami kraju. Sukces powtórzyli w 1966. Zdobyli także pierwszy w historii klubu Puchar Anglii, pokonując w finale Leeds United 2:1. W 1973 The Reds zdobyli ważne trofeum - Puchar UEFA. W 1974 po raz drugi raz wygrali Puchar Anglii. Po tym sukcesie Bill Shankly zrezygnował z posady i zakończył swoją karierę menedżera.

Za kadencji Boba Paisleya Liverpool również nie próżnował - The Reds zdobyli trzy razy Puchar Europy, raz Puchar UEFA, sześć razy mistrzostwo Anglii i trzy razy Puchar Ligi Angielskiej. W 1985 roku wybitny piłkarz The Reds, Kenny Dalglish, objął posadę menedżera klubu. Pod jego wodzą klub zdobył trzy mistrzostwa i dwa Puchary Anglii. Kolejne dekady nie przyniosły wielu sukcesów.

W 2004 roku rolę szkoleniowca przejął Rafael Benitez. Do drużyny trafiło wówczas kilku znanych hiszpańskich zawodników, w tym Xabi Alonso. W pierwszym sezonie Rafy Beniteza w roli trenera Liverpoolu dotarli do finału Champions League. W finale w Stambule The Reds spotkali się z AC Milanem. Po niezwykle emocjonującym meczu, w którym Liverpool przegrywał do przerwy 0:3, the Reds zdołali w drugiej połowie wyrównać wynik. Świetne występy zanotowali wówczas Steven Gerrard i Jerzy Dudek. Polak w czasie konkursu rzutów karnych obronił dwie „jedenastki”. Ostatecznie finał zakończył się wynikiem 3:3 (po dogrywce) i 3:2 w rzutach karnych na korzyść angielskiego zespołu. Liverpool nieco później wygrał Superpuchar Europy.

Liverpool F.C. - najlepsi zawodnicy w historii

W pierwszej dekadzie XXI wieku klub reprezentowało wielu wybitnych zawodników - Steven Gerrard, Fernando Torres czy Luis Suárez. Mimo to w kolejnych latach The Reds nie powrócili do wielkich sukcesów z poprzednich dekad. Dziś Liverpool nadal jest jednym z najsolidniejszych klubów na świecie. Dopiero objęcie roli szkoleniowca przez Jurgena Kloppa odwróciło losy drużyny z Anfield. Pod wodzą Niemca The Reds zdobyli Champions League, Superpuchar Europy, Premier League i Klubowe Mistrzostwo Świata.