Racing Club de Lens (w skrócie: RC Lens) - francuski klub z siedzibą w mieście Lens. Aktualnie występują w najwyższej klasie rozgrywkowej Ligue 1. Właścicielem klubu jest Société Solferino, prezesem Joseph Oughourlian, natomiast trenerem Franck Haise. Ich stadion nazywa się Stade Felix-Bollaert.

RC Lens - Historia zespołu

Historia RC Lens sięga roku 1906. Szybko jednak musiała zaprzestać działalność, gdyż wybuchła I Wojna Światowa. W tym czasie miasto Lens bardzo ucierpiało. Zostało niema doszczętnie zniszczone, a jego populacja spadła o połowę.

Klub działalność rozpoczął po zakończeniu wojny w 1919 roku. Był to okres odbudowy miasta. W tym czasie pojawiło się m.in. wielu imigrantów z Polski, którzy nie tylko pracowali w kopalniach oraz przy odbudowie miasta, ale również pojawiali się na meczach RC Lens. Departament Pas-de-Calais do dziś słynie z dużej ilości imigrantów z Polski.

RC Lens od lat jest odwiecznym rywalem Lille OGC. Ich pierwszy mecz rozegrany został w 1937 roku. Pojedynki z ich udziałem nazywane są "Derbami du Nord". RC Lens nieustannie ulegało przebudowom, co być może miało kluczowy wpływ na brak większych sukcesów i częste rotacje pomiędzy I a II ligą francuską. Przyczynił się do tego również kryzys kopalni w latach 60. XX wieku.

W 1948 roku po raz pierwszy znaleźli się w finale Pucharu Francji. Ulegli jednak odwiecznym rywalom z Lille 3:2. W latach 50. XX wieku dwukrotnie sięgali po wicemistrzostwo I Ligi Francuskiej (1956, 1957). W latach 60. XX wieku przebudowa klubu sprawiła, że spadli do II Ligi Francuskiej. Po zdobyciu tytułu w sezonie 1972/1973 wrócili do Ligue 1. W 1955 roku po raz drugi awansowali do finału Pucharu Francji. Tym razem musieli uznać wyższość piłkarzy Saint-Etienne 2:0. Dwa lata później po raz trzeci wywalczyli wicemistrzostwo Francji.

  • Sprawdź także: Statystyki Ligue 1

Najlepszy okres dla klubu przypada na lata 90. XX wieku. Pod wodzą Daniela Leclercqa w sezonie 1997/1998 RC Lens sięgnęło po pierwsze w historii mistrzostwo Francji. W tym samym roku dotarli do finału Pucharu Francji (przegrali z 2:1 z PSG). Rok później żółto-czerwoni wywalczyli Puchar Ligi Francuskiej, w finale pokonując Metz 1:0. Znakomicie spisali się również w Pucharze UEFA, w którym dotarli aż do półfinału rozgrywek (ulegli dopiero 1:2 Arsenalowi Londyn).

Drugi kryzys przyszedł w pierwszych latach 2000. Klub trafiał do coraz bardziej nieudolnych rąk. Wiele czasu RC Lens spędziło w II lidze francuskiej. Największym sukcesem był awans do finału Pucharu Ligi Francuskiej (przegrali z PSG 2:1). Zdobyli również mistrzostwo II Ligi Francuskiej w sezonie 2008/2009.  W europejskich rozgrywkach również osiagnęli sukces - wygrali letni Puchar Intertoto (2005, 2007). Były to jednak sukcesy drugiej kategorii.

Klub odrodził się dopiero za czasów prezesa Josepha Oughourliana. Od sezonu 2019/2020 żółto-czerwoni regularnie grają w Ligue 1. Skuteczne zarządzanie zaowocowało wicemistrzostwem Francji w sezonie 2022/2023.

RC Lens - Największe sukcesy

Krajowe rozgrywki:

  • Mistrzostwo Francji - 1998.
  • Puchar Francji - finalista (1948, 1975, 1998).
  • Puchar Ligi Francuskiej - 1999

Międzynarodowe rozgrywki:

  • Puchar UEFA - półfinał (2000).
  • Puchar Intertoto - 2005, 2007.

RC Lens - Najlepsi zawodnicy w historii

Królem strzelców RC Lens jest Francuz pochodzenia algierskiego Ahmed Oudjani (107 bramki). Na podium znajdują się zawodnicy polskiego pochodzenia - Maryan Wisniewski (102 bramki) oraz Gerorges Lech (78 bramek).

Wśród graczy klubu przewinęło się również wielu innych reprezentantów z polskimi korzeniami. Należą do nich m.in. były bramkarz i trener klubu Arnold Sowiński, a także Guillaume Bieganski, Edmond Novicki, Richard Krawczyk czy też Joachim Marx.

Do znanych piłkarzy, którzy występowali w klubie RC Lens, należą m.in. Raphael Varane, Brice Samba czy też Alphonse Areola.

RC Lens - Symbole

Przydomek klubu to Les Sang et Or oraz Les Artésiens. Pierwszy z nich oznacza dosłownie "Krew i Złoto", które wiąże się ściśle z krwią, jaką mieszkańcy przelali w czasie wojny oraz złotem, jakie pozyskiwane jest w tutejszych kopalniach, napędzających gospodarkę Lens.

Czerwony i zółty kolor to również barwy charakteryzujące herb i stroje zawodników RC Lens. Na herbie widnieje budowla przypominają piec hutniczy, w którym przetapia się złoto. Motywem przewodnim hymnu RC Lens jest piosenka Pierre'a Bacheleta pt. "Les Corons".