Us Lecce to włoski klub piłkarski z siedzibą w mieście Lecce z regionu Apulia. Obecnie występuje w najwyższej włoskiej piłkarskiej klasie rozgrywkowej — serie A.

US Lecce — historia klubu

Klub powstał 15 marca 1908 roku. Początkowo nazywał się Sporting Club Lecce i oprócz piłki nożnej zajmował się lekkoatletyką i kolarstwem. Pierwszym prezesem klubu był w tym roku Francesco Marangi. Wraz z narodzinami faszyzmu we Włoszech klub wprowadzał małe metamorfozy. Zmieniała się jego nazwa, ale również barwy. W 1929 roku zaczęli się wspinać na peryferia poważnego futbolu.

Po początkowych sukcesach US Lecce napotkało cięższe czasy. Pod koniec lat 50. XX wieku klub spadł do 4 poziomu rozgrywkowego we Włoszech. Złotymi głoskami zapisał się sezon 1988/89, kiedy US Lecce po raz pierwszy awansowało  do Serie A. W sezonie 2009-2010 klub z Salento po raz pierwszy w swojej historii zdobył mistrzostwo Serie B i wzniósł do nieba Puchar Ali della Vittoria. W sezonie 2021/22 US Lecce ponownie zwyciężyło w tych rozgrywkach i zapewniło sobie powrót do Serie A.

US Lecce — największe sukcesy

US Lecce nigdy nie należało do hegemonów włoskiego futbolu. Na próżno szukać triumfów w najważniejszych włoskich rozgrywkach. Jednak jak na klub z niewielkiej miejscowości i ograniczonym budżecie ogromnym sukcesem jest już znajdowanie się w Serie A. Mimo tego osiągnęli kilka sukcesów w mniej znaczących zmaganiach.

Najważniejsze sukcesy US Lecce to:

  • Zwycięstwo w Serie B - 2021/22,  2009/10
  • Italian Lega Pro Champion (B) - 1995/96
  • Italian Lega Pro Champion © - 2017/18 ,  1975/76
  • Italienischer Pokalsieger -  1975/76

US Lecce — Najlepsi zawodnicy w historii

Rekordzistą pod względem występów w koszulce Lecce jest Michele Lorusso , który w koszulce Giallorossiego rozegrał 418 meczów. Zaraz za Lorusso znajduje się Guillermo Giacomazzi z 316 występami. Najlepszymi strzelcami w historii US Lecce są: Anselmo Bislenghi (87), który grał w latach 1950-1955 i Franco Cardinali (67), który w Lecce spędził 6 lat. Warto również wyróżnić  Emmerich Tarabocchia bramkarza, który ma na koncie rekord pod względem ilości czasu bez puszczonej bramki.

US Lecce — Symbole

Barwy drużyny Salento są obecnie żółto — czerwone. Nadane zostały już w 1928 roku. Symbolem Lecce jest wilczyca znaleziona pod dębem ostrolistnym, to także symbol miasta. Obecnym oficjalnym hymnem, odtwarzanym przez głośniki stadionu, jest hymn stworzony w 1999 roku przez Sergio „Gioy” Rielliego, zatytułowany Giallorossi per semper. Klub posiada zorganizowaną grupę kibiców. To Ultrà Lecce (grupa ultras została założona w 1996 r.). Ich trybuna znajduje się na północnym łuku stadionu Via del Mare, najbardziej zagorzałej części fanów Giallorossich. Oficjalną maskotką US Lecce jest wilk w żółto-czerwonej koszuli.