S.S. Lazio - historia

S.S. Lazio założone zostało 9 stycznia 1900 roku. Ich przydomek to Biancocelesti lub Biancazzurri. Swoje domowe mecze drużyna rozgrywa na Stadio Olimpico w Rzymie. Nazwa klubu bezpośrednio wywodzi się z regionu Włoch, w którym zlokalizowana jest siedziba zespołu – Lacjum.

Klub miał poważne problemy w 1961 roku, kiedy to wykazano liczne nieprawidłowości. Konsekwencją tego była degradacja do niższej ligi. Biancazzurri nie zagościli tam jednak na długo, ponieważ na przestrzeni dwóch sezonów udało się ponownie powrócić do najwyższej ligi. Problemy klubu wracały jednak jak bumerang. W 1980 roku wykryto potencjalne ustawianie meczów, co poskutkowało degradacją. Historia powtórzyła się 6 lat później, jednak Lazio otrzymało jedynie ujemne punkty.

Lazio było także zamieszane w poważną aferę Calciopoli, gdzie kluby zostały oskarżone o wpływanie na wyniki spotkań, a także stosowanie dopingu wśród zawodników. Decyzją Sądu, klub ponownie został zdegradowany do Serie B, a w dodatku sezon miał rozpocząć z siedmioma ujemnymi punktami. Dodatkowo Lazio zostało wykluczone z udziału w Pucharze UEFA. Finalnie, na skutek odwołania wyrok został zmieniony. Na mocy orzeczenia z lipca 2006 roku, zespół pozostał w Serie A, jednak musiał rozpocząć sezon mając odjętych aż 11 punktów. Wykluczenie z Pucharu UEFA zostało z kolei podtrzymane.

S.S. Lazio - największe sukcesy

Kibice Lazio mają jednak również bardzo dobre wspomnienia. Najważniejszymi z nich są bez wątpienia lata 1974 i 2000, kiedy to udało się zdobyć jedyne, jak dotychczas mistrzostwa kraju. Nieco częściej Biancocelesti sięgali po Puchar Włoch, bo aż siedmiokrotnie, z czego ostatni raz w 2019 roku. W tym samym roku udało się zdobyć jeden z pięciu Superpucharów Włoch. Na arenie międzynarodowej Lazio sięgnęło jedynie po dwa trofea w 1999 roku – Puchar Zdobywców Pucharów oraz Superpuchar Europy.

Na dzień dzisiejszy Lazio jest drużyną grającą mocno nieregularnie. Kibice mają co roku wielkie nadzieje, jednak nie przekładają się one na realne wyniki drużyny. Pozostaje mieć nadzieje, że zespół nie zapląta się więcej w żadne afery korupcyjne, za które grozić mogą potencjalne degradacje, czy ujemne punkty.