Juventus to włoski klub piłkarski mający swoją siedzibę w Turynie. Obecnie swoje mecze domowe rozgrywa na wybudowanym w 2012 roku stadionie - Allianz Stadium.

Juventus Football Club - historia

Drużyna została założona w 1897 roku, co czyni ją jedną z najstarszych w najwyżej klasie rozgrywkowej we Włoszech. Klub jest również bardzo mocno znany za sprawą swojego przydomku tj. Stara Dama. Jest to odejście od klasycznego nazewnictwa klubów względem ich barw. Klub wyróżnia się od swoich krajowych rywali jeszcze jedną bardzo ważną kwestią – trofeami. To właśnie ekipa z Turynu ma ich najwięcej w całym kraju, dzierżąc przez to tytuł najbardziej utytułowanej włoskiej drużyny.

Stara Dama do Włoskiego Związku Piłki Nożnej dołączyła równo w 1900 roku. Już od samego początku zespół wykazał bardzo wysokie ambicje i potencjał. Dowodzi temu zdobycie niespełna 5 lat później pierwszego oficjalnego mistrzostwa kraju. Odnotować należy także fakt, że na przestrzeni lat drużyna kilkukrotnie zmieniała swoją nazwę. Pierwszą była Sport-Club Juventus, kolejne zmiany były bardziej kosmetyczne, a finalną, obowiązującą obecnie wersją jest Juventus Football Club.

Juventus Football Club - największe sukcesy

Bardzo ważnym, a jednocześnie przykrym momentem w historii klubu był mecz o Puchar Europy, który odbył się w sezonie 1984/1985. Wtedy Stara Dama mierzyła się w finale rozgrywek z angielskim Liverpoolem. Ostatecznie włoska drużyna sięgnęła po puchar, wygrywając w regulaminowym czasie wynikiem 1:0. Wydarzenie ma jednak ciemniejszą stronę medalu. Podczas tego wydarzenia doszło do wielkiej tragedii z udziałem kibiców. W trakcie trwania spotkania angielscy kibice zaatakowali Włochów, konsekwencją czego była śmierć blisko 40 kibiców Juventusu.

Złą sławą w historii klubu okryta jest także afera Calciopoli, w którą Stara Dama była znacząco zamieszana. W 2006 roku ujawnione zostały dowody, potwierdzające, że kilka włoskich klubów było związanych z wpływaniem na wyniki spotkań. Oprócz Juventusu sprawa dotyczyła jeszcze AC Milanu, Fiorentiny oraz Lazio. W sprawie został wydany wyrok, na mocy którego zespół z Turynu został zdegradowany do zaplecza włoskiej ekstraklasy. W zespole znajdowało się w tamtym momencie wiele gwiazd światowego formatu, jednak niektórzy z nich, pomimo problemów swojego klubu, postanowili pozostać i pomóc odzyskać chwałę. Tymi zawodnikami byli między innymi: Buffon, Del Pier czy Nedved.

Juventus wrócił do najwyższej klasy rozgrywkowej w 2007 roku. Ambicje były ogromne, czego dowodem były liczne transfery. Klub mocno liczył, że po nieprzyjemnym epizodzie w niższej klasie rozgrywkowej szybko uda im się wrócić na zwycięską ścieżkę. Zajęło to jednak nieco dłużej niż każdy zakład. Pierwszy tytuł mistrzowski udało się zdobyć dopiero w 2012 roku. Po tym wydarzeniu doszło do totalnej dominacji Starej Damy. Wygrywali włoską ligę rok po roku, aż 9 razy z rzędu, ostatni raz w 2020 roku. W międzyczasie Juventus dwukrotnie zameldował się w finale Ligi Mistrzów, odpowiednio w 2015 i 2017 roku, jednak za każdym razem musiał uznać wyższość rywala. Ekipie z Turynu po trofeum Ligi Mistrzów ostatni raz udało się sięgnąć w 1996 roku.