W Mediolanie oprócz AC Milanu funkcjonuje jeszcze jeden wielki klub piłkarski – Inter Mediolan. Założony został on w 1908 roku i co ciekawe, z inicjatywy działaczy miastowego rywala. Można powiedzieć, że klub powstał w odpowiedzi na wprowadzony we Włoszech zakaz występowania obcokrajowców w krajowych rozgrywkach. Ten fakt potwierdza również pełna nazwa zespołu, czyli Internazionale.

Inter Mediolan - historia zespołu

Przydomek klubu to Nerazzurri, czyli czarno-niebiescy, który definiuje barwy klubowe. Nowy klub nie czekał długo na swój pierwszy sukces. Już po dwóch latach od daty założenia, Interowi udało się zdobyć pierwsze mistrzostwo. Na następne zwycięstwo na krajowym podwórku musieli poczekać aż 10 lat, albowiem nastąpiło ono w 1920 roku. Po zakończeniu wojny, w wyniku politycznych zmian, klub był zmuszony do zmiany swojej nazwy. Władzy nie podobał się przydomek Internazionale. W wyniku tego od 1929 roku Nerazzurri występowali w fuzji z US Milanese jako Ambrosiana. Do starej nazwy klub powrócił 13 lat później, w 1942 roku.

Inter Mediolan - największe sukcesy

Czas wielu poważnych sukcesów w wykonaniu Interu miał miejsce od roku 1963. Wtedy udało się po raz kolejny zdobyć mistrzostwo kraju, które to jednak dało szansę gry w Pucharze Europy. Dla Nerazzurri był to debiut w tych rozgrywkach, a co więcej, udało im się je od razu wygrać, wygrywając w finale z hiszpańskim Realem Madryt. Rok później Inter powtórzył swój międzynarodowy sukces, robiąc to na San Siro, przed własną publicznością.

Nieco gorsze czasy klubu nadeszły w latach 70. i 80. Inter dalej pozostawał jedną z najlepszych drużyn, zajmując regularnie wysokie miejsca, jednak często brakowało im ostatniego słowa. Nie przeszkodziło to jednak w zdobyciu w tym czasie kilku trofeów. Zdecydowanie lepsze czasy nadeszły bliżej lat 90. To właśnie wtedy, konkretnie w roku 1988 roku do zespołu dołączył legendarny niemiecki zawodnik – Lothar Matthaus, który znacząco odmienił grę Interu. Najlepszym dowodem na potwierdzenie tej tezy jest fakt, iż Nerazzurri w sezonie 1988/1989 roku zostali ponownie mistrzami Włoch z kilkunastopunktową przewagą nad resztą stawki.

Inter Mediolan - najlepsi zawodnicy w historii

Po kilku latach z regularnymi sukcesami Inter Mediolan ponownie zaczął grać nieregularnie. Przełożyło się to regularne roszady – zawodników jak i sztabu szkoleniowego. Do zespołu regularnie dołączały gwiazdy światowego formatu jak np. Denis Begkamp, jednak nie przynosiło to wymiernych korzyści. Nerazzurri dalej grali niestabilnie, prezentując różną formę. Duże nadzieje w kibicach pojawiły się przed rokiem 2000. Inter był wtedy naładowany wielkimi nazwiskami, takimi jak: Roberto Carlos, Ronaldo Nazario, Roberto Baggio, Clarence Seedorf, Ivan Cordoba. Drużyna nie miała jednak szczęścia, a największym powodem do smutku był legendarny brazylijski napastnik Ronaldo Nazario, który regularnie był kontuzjowany, w tym dwukrotnie zrywając więzadła krzyżowe.

Wiele powodów do świętowania nadeszło w sezonie 2009/2010, w której Inter wygrał potrójną koronę. Nerazzurri pod wodzą Jose Mourinho w pierwszej kolejności zdobyli Puchar Włoch, wygrywając w finale z AS Romą. Następnie przypieczętowali swoją dominację w ligowych rozgrywkach, w których zdobyli 82 punkty, nie przegrywając przy tym żadnego spotkania na własnym stadionie. Zwieńczeniem tego wspaniałego sezonu było zwycięstwo na Santiago Bernabeu w finale Ligi Mistrzów. Inter mierzył się wtedy z Bayernem Monachium, a mecz zakończył się wynikiem 2:0 na korzyść włoskiej drużyny, po dwóch bramkach Diego Milito.

W ostatnich latach Inter Mediolan zdecydowanie jest liczącą się drużyną w każdych rozgrywkach. Na zdobycie kolejnego mistrzostwa od momentu zdobycia potrójnej korony, czekali 11 lat, albowiem udało się to w sezonie 2020/2021. Względem tamtego sukcesu, zdecydowanie częściej udawało się sięgać po Puchar Włoch, który Nerazzurri zdobyli kolejno w roku 2011, 2022 oraz 2023. Drużyna z Mediolanu nieco więcej problemów ma w europejskich rozgrywkach, jednak warto odnotować, że dotarli oni do finału Ligi Mistrzów w 2023 roku, przegrywając w finale z Manchesterem City.