Genoa CFC to jeden z najstarszych włoskich klubów, który początkowo powstał nie tylko jako klub piłkarski, ale również sekcja lekkoatletyczna i krykietu.

Genoa CFC — historia klubu

Większość źródeł uznaje ten klub za najstarszy we Włoszech. Jego początki sięgają jeszcze XIX wieku, a dokładna data powstania to 7 września 1983 roku. Lata świetności klubu sięgają na czasy od powstania do pierwszej połowy XX wieku. Wielokrotnie zdobywała wtedy najważniejsze włoskie trofea.

W późniejszych latach nie była już hegemonem włoskiego futbolu i zdarzało się jej również występować na trzecim poziomie rozgrywkowym. Od sezonu 2006/07 grają w Serie A i cieszą kibiców grą z najlepszymi drużynami w kraju. Mimo że dawne sukcesy to melodia przeszłości, to kibice liczą, że klub będzie w stanie nawiązać do triumfów sprzed około 100 lat i znów być jedną z najlepszych drużyn we Włoszech.

Genoa CFC — największe sukcesy

Liczba sukcesów Genoa CFC jest bardzo duża. Rozczarowaniem dla dzisiejszych kibiców może być to, że zdecydowana większość była… blisko 100 lat temu.

  • Największe sukcesy Genoa CFC to:
  • Mistrzostwo Włoch: 1898, 1899, 1900, 1902, 1903, 1904, 1915, 1923 i 1924
  • Wicemistrzostwo Włoch: 1901, 1905, 1928, 1930
  • Puchar Włoch: 1937
  • Zwycięstwo w Serie B: 1935, 1953, 1962, 1973, 1976, 1989

Z uwagi na to, że Genoa CFC największe triumfy odnosiła w czasach, gdy rozgrywki międzynarodowe nie były tak popularne, to na jej koncie jest brak triumfów w prestiżowych europejskich rozgrywkach. Najdalej zaszła w 1992 roku, kiedy dostała się do półfinału Pucharu UEFA.

Genoa CFC — Najlepsi zawodnicy w historii

Podobnie jak w przypadku sukcesów klubowych, tak i najlepsi zawodnicy w historii Genoa CFC pochodzą z odległych czasów. Ocena jedenastu najlepszych piłkarzy w historii Genoa CFC została dokonana przez kibiców. Z okazji 120 rocznicy powstania klubu zdecydowano się stworzyć galerie sławy. W głosowaniu zostali wybrani: Giovanni De Prà, Gianluca Signorini, Vincenzo Torrente, Ottavio Barbieri, Branco, Gennaro Ruotolo, Mario Bortolazzi, Juan Carlos Verdeal, Carlos Alberto Aguilera, Roberto Pruzzo, Tomáš Skuhravý. Szczególnym zaszczytem zostali objęci dwaj piłkarze. Gianluca Signorini i Marco Rossi, których numery zostały zastrzeżone i żaden inny piłkarz nie może w nich zagrać.

Genoa CFC — Symbole

Herb klubu Genoa CFC ściśle nawiązuje do miasta, z którego pochodzi drużyna. W herbie widnieje gryf oraz flaga miasta Genoa. Wszystko zwieńczone jest krzyżem Świętego Jerzego. Tradycyjne barwy Genoa CFC to czerwony i niebieski. Przeważniej pokazywane w ciemniejszym odcieniu. Domowe stroje Genoa CFC to ciemnoniebieskie spodenki i koszulka w połowie czerwona, a w połowie niebieska.

Wyjazdowe stroje są białe, lecz ze wstawkami w postaci tradycyjnych kolorów. Swoje mecze zespół rozgrywa na Stadio Luigi Ferraris, który może pomieścić ponad 35 tysięcy widzów. Hymnem Genui jest Un Cantico per il mio Grifone, skomponowany przez Piero Campodonico i Gian Piero Reverberi w latach 1972/73. Naturalnym wydaje się wybór gryfa na maskotkę zespołu. Jest on ubrany w strój domowy zespołu Genoa CFC.