Galatasaray Spor Kulübü to turecki klub sportowy, z siedzibą w Stambule. Klub został założony w 1905 roku przez Alego Samiego Yena oraz jego przyjaciół z Liceum Galatasaray. Jest to obecnie nie tylko najstarszy klub w Turcji, ale także klub najbardziej utytułowany. Klub odnosił zwycięstwa nie tylko na arenie kraju, ale także na arenie międzynarodowej.

Zdecydowanie największym osiągnięciem w historii klubu jest zwycięstwo w Pucharze UEFA w sezonie 1999/2000. W finale tych rozgrywek Galatasaray pokonał po rzutach karnych Arsenal prowadzony przez Arsene Wengera. W związku ze zwycięstwem w tym pucharze tureckiej drużynie przysługiwało prawo gry w Superpucharze Europy. Galatasaray pokonał w nim Real Madryt 2:1.

Poza zwycięstwami na arenie międzynarodowej, Galatasaray posiada pokaźną gablotę trofeów zdobytych na własnym podwórku:

  • Ponad dwudziestokrotne mistrzostwo Turcji
  • Kilkanaście Pucharów Turcji
  • Kilkanaście Superpucharów Turcji
  • 5 tytułów Pucharu Kanclerza

Jeśli chodzi o ciekawostki dotyczące klubu Galatasaray Stambuł, to oficjalnymi barwami zespołu jest bursztyn i szkarłat. Oficjalnymi przydomkami zespołu jest Aslanar (Lwy) oraz Cimbom. Co do drugiego przydomka, to samo Cimbom nie oznacza niczego w języku tureckim i jest jedynie nawiązaniem do klubowej przyśpiewki.

Galatasaray w przeszłości kilkukrotnie podejmował polskie drużyny w europejskich pucharach. Turecki klub najgorzej wspomina mecze z Legią Warszawa, ponieważ ta najpierw wyeliminowała ich z gry o Puchar Zdobywców Pucharów, a potem z Pucharu Europy. Oprócz nich, Galatasaray mierzył się z:

  • Polonia Bytom (wygrana 4-2 w dwumeczu, Puchar Europy w sezonie 1962/63)
  • Widzew Łódź (awans dzięki zasadzie bramek na wyjeździe, Puchar Zdobywców Pucharów w sezonie 1985/86)
  • GKS Katowice (wygrana 2:1 w dwumeczu, Puchar UEFA w sezonie 1992/93)