Frosinone Calcio zostało założone w 1906 r. Jego działalność tak naprawdę rozkręciła się nawet dwadzieścia lat później.

Frosinone Calcio — historia klubu

Pierwsze boisko znajdowało się we Frosinone wzdłuż dzisiejszej via Cicerone w pobliżu willi miejskiej, natomiast historyczny stadion Matusa został zbudowany dopiero w 1932 roku. Ciekawe jest, że pierwotne barwy klubu (czerwono-niebieskie) były całkowicie odmienne od teraźniejszych.

Pierwszym krokiem do pojawienia się w wyższych klasach rozgrywkowych włoskiego futbolu był awans do Serie C w 1932 roku. Historia klubu nie przypominała bajkowej opowieści. Kolejne lata obfitowały naprzemiennie w lepsze i gorsze chwile. Przez wiele lat drużyna z Lacjum nie zbliżała się do najwyższej klasy rozgrywkowej we Włoszech. Historyczny sezon 2014/15 przyniósł Frosinone Calcio awans do Serie A.

Frosinone Calcio — największe sukcesy

Frosinone Calcio to klub z niewielkiego miasta z regionu Lacjum. Nigdy nie był potentatem włoskiego futbolu i nie bił się o najważniejsze trofea. Do najważniejszego tytułu należy zwycięstwo w Serie B w sezonie 2022/23. Dwukrotnie zwyciężali również w rozgrywkach na trzecim i czwartym poziomie rozgrywkowym.

Frosinone Calcio nigdy nie awansowało do prestiżowych europejskich pucharów, ani finałowych faz Pucharu Włoch. Młodzieżowa drużyna Frosinone Calcio z sezonu 2011/12 osiągnęła kilka sukcesów. Zwyciężyła w mistrzostwach Dante Berettiego, Ogólnopolskich Mistrzostwach uczniów i w Studenckim Superpucharze.

Frosinone Calcio — Najlepsi zawodnicy w historii

Mimo że klub nigdy nie bił się o czołowe lokaty we włoskim futbolu, to w jego szeregach grało wielu świetnych piłkarzy. Jednym z najpopularniejszych jest legenda włoskiego futbolu Giuseppe Meazza. Jest to dwukrotny triumfator Mistrzostw Świata oraz strzelec 33 bramek w reprezentacji Włoch. W najnowszej historii jedną z większych gwiazd okazał się Salvatore Bochetti. W sezonie 2008/09 barw Frosinone Calcio bronił świetny włoski piłkarz Eder. Obecnie do najwyżej wycenianych zawodników według portalu Transfermarkt.pl (stan na 29.11.2023) należą Walid Cheddira, Matias Soule i Caleb Okoli.

Frosinone Calcio — Symbole

Frosinone Calcio to klub z ponad stuletnią tradycją. Pierwszymi barwami klubowymi były czerwono — niebieskie barwy, zaczerpnięte z herbu miasta. Dopiero później Frosinone zaczął nosić żółte trykoty charakterystyczne dla klubu z rejonu Lacjum. Aktualny herb nawiązuje do tradycyjnych barw klubu. W herbie jest ryczący lew, który ma symbolizować agresję i chęć do wygranej. Oficjalnym hymnem zespołu Frosinone jest Frosinone alé, którego teksty napisał i zaśpiewał Rumori di Fondo w 2005 roku.

Nieprzerwanie od sezonu 2007/08 Frosinone Calcio posiada maskotke w postaci lwa o imieniu Lillo. Swoje mecze zespół rozgrywa na Benito Stirpe. Zarówno domowe, jak i wyjazdowe komplety strojów nawiązują do barw klubu. W strojach białych dominującą barwą jest żółty z dodatkiem niebieskich i czarnych elementów. W wyjazdowych większość stroju pokryta jest bielą z dodatkami o podobnej charakterystyce jak podstawowe trykoty.