AC Fiorentina to jeden z najpopularniejszych włoskich klubów. Drużyna ma siedzibę we Florencji i od blisko dwudziestu lat nieprzerwanie występuje w najwyższej włoskiej klasie rozgrywkowej.

AC Fiorentina — Historia zespołu

Klub początkowo nazywał się Associazione Calcio Fiorentina i powstał w 1925 roku. Był fuzją dwóch istniejących drużyn CS Firenze i PG Fiorentina. Celem było stworzenie jednej silnej drużyny, która będzie w stanie włączyć się w walkę o mistrzostwo kraju. W 1931 roku Fiorentina zagrała po raz pierwszy w najwyższej włoskiej klasie rozgrywkowej. W 1980 roku klub został sprzedany Flaviowi Pontello. Zdecydował się na zmianę hymnu i herbu klubu, co wprowadziło wściekłość wśród fanów drużyny. W swojej historii zdobyła wiele trofeów i utrwaliła się w świadomości fanów, jako jeden z najlepszych włoskich klubów.

AC Fiorentina — Największe sukcesy

Historia AC Fiorentina jest bogata, a zespół dwukrotnie zostawał mistrzem kraju. Było to jednak bardzo dawno temu (1956 i 1969 rok) i kibice mieliby chrapkę na kolejne trofea. AC Fiorentina triumfowała w pucharze Włoch w latach: 1940, 1961, 1966, 1975, 1996, 2001 i raz w 1996 roku w superpucharze Włoch. Jednokrotnie triumfował w Pucharze Zdobywców Pucharów 1960/1961 pokonując w finałowym dwumeczu Rangers F.C. Kilkukrotnie występował w finałach europejskich rozgrywek, lecz nigdy nie udało mu się powtórzyć triumfu. W 1967 rok w finale pucharu mistrzów uległ Realowi Madryt, w 1990 roku uległ Juventusowi w Pucharze Uefa. W najświeższej historii w ubiegłej edycji Ligi Konferencji przegrał z West Ham United.

AC Fiorentina — Najlepsi zawodnicy w historii

AC Fiorentina w swojej historii szkoliła wielu świetnych zawodników. Zawodnikami klubu z Toskanii byli mistrzowie Europy, Świata i triumfatorzy Igrzysk Olimpijskich. Kilku z nich zapisało się jednak szczególnie w pamięci kibiców z Florencji. Rui Costa, Batistuta, Mutu, Laudrup to nazwiska, które często powtarzają się w opowieściach o największych gwiazdach AC Fiorentina.

Pięciu zawodników w historii toskańskiej drużyny zostało królami strzelców:

  • Pedro Petrone – 25 goli w sezonie 1931/1932
  • Aurelio Milani – 22 gole w sezonie 1961/1962
  • Alberto Orlando – 17 goli w sezonie 1964/1965
  • Gabriel Batistuta – 26 goli w sezonie 1994/1995
  • Luca Toni – 31 goli w sezonie 2005/2006

AC Fiorentina — Symbole

AC Fiorentina jest klubem z wielką historią, dlatego jej symbole są utrwalone w świadomości kibiców. Fioletowe barwy jednoznacznie kojarzą się z tą drużyną. Dwa najpopularniejsze pseudonimy tej ekipy to  Viola (Fioletowi) i Gigliati (Lilie). Nawiązują one oczywiście do barw w herbie drużyny z Florencji. Domowe stroje AC Fiorentiny obejmują fioletową koszulkę, białe spodenki i fioletowe getry, a wyjazdowe biały trykot, fioletowe spodenki i białe skarpetki. Maskotką drużyny jest lew odziany w domowe koszulki drużyny.