Excelsior Rotterdam to holenderski klub piłkarski, założony 23 lipca 1902 roku. Drużyna ma siedzibę w dzielnicy Kralingen. Excelsior to jeden z pierwszych robotniczych zespołów w Holandii. W okresie 1979-2015, klub podejmował współpracę z Feyenoordem, co pozwoliło stale wzmacniać swą pozycję w hierarchii holenderskiej piłki. 28 czerwca 2021 roku, Fundacja Excelsior4All zarządzająca klubem, połączyła wszystkie podmioty podlegające pod logo Excelsior.

Excelsior Rotterdam to lokalna drużyna, która nie odnosiła wielkich sukcesów. Fani drużyny wskazują przegrany finał Pucharu Holandii w 1930, przegrany 0:1 z Feyenoordem za największy sukces "Kralingeńczyków".

W Excelsior Rotterdam grało wielu utalentowanych zawodników, przebywających na wypożyczeniu z Feyenoordu w okresie 1979-2015, ale nie tylko, warto wspomnieć o reprezentancie Belgii Wout Faesie, który trafił na wypożyczenie z RSC Anderlecht.

W klubie grał Polak Zbigniew Małkowski,golkiper ten jak wielu innych zawodników nie przebił się w Feyenoordzie. Zawodnik przyczynił się do awansu w 2002 roku ówczesnego SBV Excelsior w szeregi Eredivisie. Debiut Małkowskiego w Eredivisie nastąpił 17 sierpnia 2002 roku, Excelsior poległ z PSV 0:2.

Excelsior to klub należący do korporacji, w herbie znajduje się:

  • nazwa klubu będąca równocześnie nazwą przedsiębiorstwa
  • czerwono- czarne koło, będące logo przedsiębiorstwa excelsior4all
  • "1902", nawiązanie do daty powstania zespołu