Mimo że RCD Espanyol nigdy nie zdobył trofeum La Liga, jest jednym z najbardziej szanowanych klubów piłkarskich w Hiszpanii. Obecnie klub jest znany głównie z rywalizacji z „innym” klubem z Barcelony - FC Barceloną.

RCD Espanyol - Historia zespołu

Espanyol został założony przez Angela Rodrigueza Ruiza, studenta pobliskiego Uniwersytetu w Barcelonie. Rodriguez nazwał nowy klub Sociedad Espanola de Football, aby odróżnić go od innych drużyn Barcelony, które były zdominowane przez obcokrajowców. Dziś Espanyol uważany jest za pierwszy hiszpański klub założony wyłącznie przez hiszpańskich kibiców i studentów.

Przed utworzeniem La Liga Espanyol grał w regionalnych mistrzostwach Katalonii w piłce nożnej. Po FC Barcelonie byli drużyną odnoszącą największe sukcesy, zdobywając dziewięć tytułów mistrzowskich. Po utworzeniu ligi krajowej mistrzostwa Katalonii w piłce nożnej współistniały z La Liga aż do 1940 roku.

W 2010 roku klub przeniósł się na stadion RCDE, zupełnie nowy stadion na 40 500 miejsc. Mimo że Espanyol oscylował wokół środkowej pozycji w tabeli, przez ponad 20 sezonów był integralną częścią La Liga. W ostatnich latach pełną kontrolę nad zarządzaniem klubem przejął biznesmen Chen Yansheng, a przejęcie zostało formalnie potwierdzone w 2016 roku.

RCD Espanyol - Największe sukcesy

  • Cztery razy zdobyli puchar Hiszpanii - Copa Del Rey
  • Dwa razy zdobyli Mistrzostwo drugiej ligi
  • Sześć razy dobyli puchar Copa Catalunya

RCD Espanyol - Najlepsi zawodnicy w historii

Ikoną, którą znają wszyscy fani niebiesko-białych jest Ricardo Zamora, który w roli bramkarza debiutował w wieku 16 lat. Zawodnik ten jest jednym z najbardziej zasłużonych dla hiszpańskiego futbolu, 46 razy wystąpił w reprezentacji kraju, a w La Liga przyznawana jest nagroda jego imienia – dostaje ją bramkarz, który puści najmniej bramek w sezonie. Świetnym graczem w historii Espanyolu jest również Raul Tamudo, który dla Espanyolu rozegrał 389 oficjalnych spotkań.

RCD Espanyol - Symbole

W 2005 roku nastąpiły drobne zmiany w projekcie korony: kolor żółty stał się złoty, a szczeliny zostały całkowicie zamalowane na czerwono. Litery mają teraz czarne cienie po prawej stronie.

Historia Espanyol logo
Źródło/LogosWorld