Celta de Vigo to hiszpański profesjonalny klub piłkarski z siedzibą w Vigo w Galicji, występujący w La Liga, najwyższej lidze hiszpańskiej piłki nożnej. Posiada on bardzo oddaną rzeszę fanów.

Celta de Vigo - Historia zespołu

Założony w 1923 roku klub miał swoje wzloty i upadki, ale zawsze pozostawał ukochaną częścią kultury miasta Vigo. Od skromnych początków po obecny status czołowej drużyny La Liga.

Korzenie Celta Vigo sięgają początków XX wieku, kiedy to zebrała się grupa młodych entuzjastów, których łączyła wspólna miłość do piłki nożnej. Zainspirowani sukcesami innych hiszpańskich klubów, dostrzegli szansę na sprowadzenie piłki nożnej do miasta Vigo i zjednoczenie lokalnej społeczności poprzez swoją pasję do sportu. I tak 23 marca 1923 roku narodził się Real Club Celta de Vigo.

Zespół osiągnął awans do La Liga w 1941 roku, umacniając swoje miejsce w najwyższej klasie rozgrywkowej hiszpańskiej piłki nożnej. Przez te wszystkie lata Celta Vigo miała liczne wzloty i upadki. Od okresów niestabilności finansowej po zacięte walki o utrzymanie, klub przetrwał burze i wyszedł silniejszy.

Celta de Vigo - Największe sukcesy

  • Wywalczyli Finał Pucharu Króla w 1948, 1994, 2001 roku
  • Zdobyli Puchar Intertoto w 2000 roku

Celta de Vigo - Najlepsi zawodnicy w historii

Iago Aspas to zawodnik, który na zawsze pozostanie legendą hiszpańskiego klubu. Wystąpił w barwach zespołu aż 472 razy! Współczynnik bramek wynosi 0.42 co daje nam 197 strzelone brami, imponujący wynik!

Celta de Vigo - Symbole

Logo Celta Vigo składa się z wielu różnych kolorów, te kolory to: bordowy, turkusowy, granatowy i złoty. Domowe stroje Celty są to jednolite koszulki Adidas koloru turkusowego, natomiast Celta de Vigo właśnie wypuściła swój nowy strój wyjazdowy na sezon 2022–2023, który czarno-złotym wzorem upamiętni stulecie klubu.

Celta Vigo logo
Źródło/allfootball