Cagliari Calcio to włoski klub z Sardynii, miasta Cagliari, który regularnie występuje w najwyższej włoskiej klasie rozgrywkowej.

Cagliari Calcio — historia klubu

Cagliari Calcio zostało założone w 1920 roku i było jedyną drużyną z Sardynii, które grało w tak wysokiej klasie rozgrywkowej. Również jako pierwsza drużyna z południa zdobyła tytuł mistrza Włoch. Dokonała tego w 1970 roku. Pierwsze wzmianki o Cagliari pojawiły się jednak już w 1902 roku! Media donosiły wtedy o pojedynkach studentów. W Sardynii powszechnie uznaje się, że studenckie zmagania postawiły podwaliny pod późniejsze założenie klubu. Prawdziwym punktem zwrotnym był okres po drugiej wojnie światowej, kiedy drużyna z Sardynii po raz pierwszy awansowała do Serie A. Kryzys drużyny pojawił się w 80. latach XX wieku, kiedy popularni wyspiarze spadli do trzeciej włoskiej klasy rozgrywkowej. Szybko jednak podnieśli się i awansowali do wyższych lig.

Cagliari Calcio — największe sukcesy

Historia Cagliari Calcio jest bogata i obfituje zarówno w radosne, jak i te gorsze chwile. Większość kibiców wyspiarzy jako najlepszy rok określa 1970, kiedy drużyna z Sardynii sięgnęła po mistrzostwo Włoch. Była to historyczna chwila, szczególnie z dwóch powodów. Pierwszym był fakt, że drużyny z południa Włoch zdecydowanie rzadziej sięgały po to trofeum. Drugim, że Cagliari nie należy do największych włoskich miast. W sezonie 2015/2016 drużyna z Sardynii zwyciężyła w rozgrywkach Serie B.

Do mniej znaczących triumfów należą:

  • Italian Lega Pro Champion (B) - 88/89, 61/62
  • Italian Lega Pro Champion (C) - 51/52,  30/31
  • Italienischer Pokalsieger - 88/89

Cagliari Calcio — Najlepsi zawodnicy w historii

Mówiąc o legendzie Cagliari Calcio na usta od razu przychodzi nazwisko Gigi Riva. Był związany z Cagliari Calcio przez większość swojej kariery. Jest rekordzistą pod względem strzelonych bramke zarówno w drużynie z Sardynii, jak i w reprezentacji Włoch. Był mistrzem Europy i srebrnym medalistą mistrzostw Świata. Mimo że karierę skończył wiele lat temu, to pamięć kibiców o nim nie ginie. W ostatnim czasie włoskie linie lotnicze postanowiły nazwać samolot pasażerski jego nazwiskiem, co pokazuje, w jakim stopniu Włosi za nim szaleją. Innym wspaniałym zawodnikiem, który występował w tej drużynie, był Gianfranco Zola. Mimo że w Cagliari występował już u schyłku swojej kariery, to i tak zdążył nacieszyć kibiców wieloma pięknymi bramkami.

Cagliari Calcio — Symbole

Cagliari Calcio jest włoskim klubem z samego serca Sardynii. Jego pseudonimy są więc oczywiste. Ze względu na geograficzne położenie wyspy, ludzie nazywają ich: Gli Isolani (Wyspiarze). Drugi najpopularniejszy pseudonim to Rossoblu (Czerwono-niebiescy) i oczywiście pochodzi od tradycyjnych barw drużyny. Aktualnie swoje mecze rozgrywa na Unipol Domus, który został oddany do użytku w 2017 roku. Stadion nie należy do molochów, ponieważ ma pojemność około 15 tysięcy. Domowe stroje Cagliari Calcio obfitują w tradycyjne barwy, a wyjazdowe są całe białe z wyjątkiem małych czerwono-niebieskich wstawek. Trzeci strój jest ciemnoniebieski z czerwonymi końcówkami na rękawkach. Maskotkom Cagliari jest różowy flaming Pully ubrany w strój drużyny.