Burnley FC to angielski klub piłkarski z siedzibą w Burnley w hrabstwie Lancashire, występujący w Premier League, pierwszej lidze angielskiej piłki nożnej. Klub rozgrywa swoje spotkania na Turf Moor od 1883 roku, po tym jak przenieśli się z obiektu Calder Vale. Turf Moor jest drugim najdłużej używanym stadionem piłkarskim w całej Anglii. Stadion znajduje się w mieście Burnley i może pomieścić 21,944 kibiców.

Burnley - Historia zespołu

Założony 18 maja 1882 roku klub po raz pierwszy wszedł do Pucharu Anglii w latach 1885–86 i był jednym z 12 członków założycieli Football League. Od lat pięćdziesiątych do siedemdziesiątych XX wieku, pod przewodnictwem Boba Lorda, klub zasłynął ze swojej polityki młodzieżowej i systemu skautingu, a także y tego, e jako jeden z pierwszych utworzył specjalnie wybudowany obiekt treningowy. Burnley był dwukrotnie mistrzem Anglii, w latach 1920–21 i 1959–60, raz zdobył Puchar Anglii w latach 1913–14 i dwukrotnie zdobył Tarczę Dobroczynności FA, w latach 1960 i 1973. Burnley jest jedną z zaledwie pięciu drużyn, które razem z Wolverhampton Wanderers, Preston North End, Sheffield United i Portsmouth wygrały wszystkie cztery profesjonalne ligi angielskiej piłki nożnej.

Burnley - Największe sukcesy

Klub większość swoich najbardziej okazałych sukcesów odniósł lata temu. Piłkarze Burnley dwukrotnie sięgali po Mistrzostwo Anglii w sezonach 1920/21 oraz 1959/60. Wygrali również FA Cup w sezonie 1913/14. W 1960 i 1973 roku wygrywali Tarczę Wspólnoty, co jest ich najaktualniejszym osiągnięciem.

Burnley - Najlepsi zawodnicy w historii

  • Ray Pointer
  • Andy Lochhead
  • Jay Rodríguez
  • Robbie Blake

Burnley - Symbole

Historia logo Burnley FC rozpoczęła się w 1886 roku. W tym samym roku książę Albert przybył na stadion Turf Moor, aby obejrzeć mecz Burnley – Bolton. Nie jest jasne, dlaczego monarcha nie został, aby obejrzeć drugą połowę. Jednak jakiś czas później drużyna dostała prezenty – koszulki z herbem księcia Walii. Burnley logo