Brighton a tak w zasadzie to Brihgton & Hove Albion Football Club to angielski klub piłkarski z nadmorskiego miasta Brighton. Klub gra obecnie w Premier League i jest jednym ze starszych klubów piłkarskich Wielkiej Brytanii. Warto zaznaczyć, że jego historia sięga początków XX wieku, dlatego wiele wiekowych tradycji tego klubu przetrwało do dzisiaj, jak np. przydomki The Seagulls oraz The Albion.

Brighton - Historia zespołu

Początku klubu Brighton sięgają początków XX wieku. Klub został założony dokładnie 21 sierpnia 1901 roku, jako Brighton & Hove Albion F.C. Przez pierwsze 19 lat istniena Brighton grał w Southern League. W 1910 roku klub zdobył jedyne jak dotąd krajowe trofeum, czyli Tarczę Dobroczynności FA. Co ciekawe, zespół z Brighton zdobył to trofeum pokonując Aston Villa, czyli ówczesnego mistrza Anglii.

W 1920 roku klub został wybrany do Third Division, czyli nowo utworzone trzeciej klasy rozrywkowej Football League. W sezonie 1978/79 klub Brighton awansował do First Division (pierwszy raz w historii). Kolejne lata Rok 1983 to szczególny moment dla nadmorskiego klubu, ponieważ Brighton zagrał jedyny do tej pory finał FA Cup, gdzie zremisował z Manchesterem United 2:2. W latach 2000-2002 Brington awansował o dwie klasy rozrywkowe, wygrywają Third Division oraz Second Division i znalazło się wówczas na zapleczu Premier League. Od kwietnia 2017 zespół gra w Premier League.

Brighton - Największe sukcesy

Jeśli chodzi o największe sukcesy klubu z Brighton, to jest to z pewnością zdobycie Tarczy Dobroczynności FA w roku 1910. Zespół pokonał wówczas Aston Villa, czyli aktualnego Mistrza Anglii. Drugim sukcesem był awans do Premier League w 2017 roku.

Brighton - Najlepsi zawodnicy w historii

  • Bobby Zamora (2002-2006, 2010-2013)
  • Gordon Smith (1975-1983)
  • Brian Horton (1973-1978)

Brighton - Symbole

Zespół istnieje od 1901 roku, dlatego wiele tradycji Brighton & Hove Albion Football Club istnieje od dziesięcioleci. Pseudonimem drużyny jest The Seagulls (Mewy) oraz The Albion. Barwy zespołu mocno nawiązują do nadmorskiej lokalizacji samego miasta, ponieważ jest to biel i błękit. Logo zespołu to mewa (tak samo, jak oficjalna maskotka). Stadionem domowym klubu jest Falmer Stadium, który może pomieścić 31 800.