Angielski klub Brentford znany jest z tego, że w 2021 roku piłkarze wywalczyli wejście do Premier League. Brentford to doskonały przykład, że systematyczna praca i mądrze dobierany skład potrafi wynieść klub piłkarski do najwyższej ligi. Warto dodać, że jest to jeden ze starszych klubów piłkarskich w Wielkiej Brytanii. Jak zatem wyglądała droga Bentford na szczyt ligi angielskiej?

Brentford - Historia zespołu

Nazwa klubu pochodzi od dzielnicy Londynu, w którym znajduje się jego główna siedziba. Klub założono w 1889 roku przez grupę młodych mężczyzn z Bentford. Początkowo klub nosił nazwę Bentford Athletic Club, jednakże w 1898 roku zmieniono ją na Bentford Football Club.

W pierwszych latach swojego istnienia klub grał w najniższych angielskich ligach. Stopniowo jednak drużyna z Bentford zaczęła piąć się na szczyt, aby w 1920 roku awansować do First Division, czyli najwyższej ligi angielskiego futbolu w tamtym czasie.

Brentford - droga do awansu

W latach 20. i 30. XX wieku klub Bentford przeżywał swój słoty okres. W trakcie zesony 1934/1935 klub zajął trzecie miejsce w First Division (najwyższe w swojej historii). W tym samym sezonie klub dotarł także do finału Pucharu Anglii, w którym przegrał z Manchester City 1:2.

Po drugiej wojnie światowej klub Bentford rozpoczął okres wzlotów i upadków. W 1947 roku klub spadł do Second Division, zaś w 1962 do Third Division. Odrodzenie klubu nastąpiło dopiero w latach 2000. W 2008 roku klub awansował do League One, a w 2014 rok Championship. Zwieńczeniem drogi na szczyt był awans do Premier League w sezonie 2021/2022 i zajęcie wówczas 13 miejsca. Warto dodać, że klub wrócił do najlepszej angielskiej ligi po aż 74 latach przerwy.

Brentford - Największe sukcesy

Jeśli chodzi o największe sukcesy drużyny, to z pewnością należy wymienić przede wszystkim 3 miejsce w Premier League w sezonie 1934/1935. W środowisku futbolowym jako spory sukces odbierany jest także powrót drużyny do Premier League po 74 latach przerwy. Warto wspomnieć także o największym zwycięstwie w historii Brentford w trakcie meczu z Gillingham w 1939. Wówczas klub rozgromił swoich przeciwników aż 10:0.

Brentford - Najlepsi zawodnicy w historii

Jednymi z najlepszych zawodników klubu są z pewnością Jim Towers oraz John Dick. Jim Towers jest zawodnikiem, który wziął u dział w 609 meczach klubu Brentford, zaś John Dick strzelił najwięcej goli w historii zespołu - dokładnie 269 bramek. Warto wymienić jeszcze Les’a Smitha, który zapisał się w klubowych annałach, jaki najlepszy bramkach w historii BrentFord. Grał w latach 1959-1972 i rozegrał łącznie 513 spotkań.

Brentford - Symbole

Logo klubu to pszczoła w czerwonym okręgu. Dlatego też klub bardzo często nazywany jest Bees (pszczoły). Klubowe barwy to czerwień, biel i czerń. Do symboli klubu spokojnie można zaliczyć także Bentford Community Stadium, który pomieści 17 250 kibiców.