Borussia Dortmund a właściwie Ballspielverein Borussia 09 Dortmund e.V. to niemiecki klub z siedzibą w Dortmundzie. Jest jednym z przedstawicieli Bundesligi prezentujący się w żółto-czarnych barwach.

Borussia Dortmund - Historia zespołu

Klub został założony 19 grudnia 1909 roku z inicjatywy młodych piłkarzy ze społeczności chrześcijańskiej „Dreifaltigkeit” (niem. Trójca Święta). Organizacja powstała by asymilować imigrantów z Polski. Po kłótni z władzami społeczności, podczas spotkania w piwiarni Zum Wildschütz, został powołany nowy twór sportowy - klub Ballspiel – Verein Borussia 1909 Dortmund. Jakiś czas później, 19 czerwca 1910 roku odbyło się posiedzenie zarządu związku. Podczas spotkania doszło do połączenia trzech zespołów Ballspiel – Verein Borussia 1909 Dortmund, Britannia Dortmund, Rhenania Dortmund i utworzenia jednego zespołu, którego pełna nazwa brzmiała Ballspiel Verein Borussia Dortmund. 

Borussia Dortmund - Największe sukcesy

Borussia Dortmund jest jednym z najbardziej utytułowanych niemieckich klubów. Na swoim koncie ma wiele osiągnięć zarówno w skali krajowej, jak i międzynarodowej. Jako jeden z klubów-założycieli Bundesligi miał możliwość reprezentowania swoich umiejętności podczas pierwszych rozgrywek. Gra Borussi Dortmund jednak nie była jednak na tyle efektywna by znaleźć się w czołówce klasyfikacji. Dopiero w 1995 i 1996 roku klubowi udało się osiągnąć sukces w krajowych rozgrywkach i wygrać Bundesligilige. W 1997 klub odniósł swój największy sukces, wygrywając w Lidze Mistrzów, a następnie zdobywając Puchar Interkontynentalny.

Borussia Dortmund - Najlepsi zawodnicy w historii

W barwach Borussi Dortmund można zobaczyć wiele szanowanych w piłkarskim świecie postaci. W rankingu klasyfikacji najlepszych zawodników w historii klubu pojawia się spora ilość niemieckich przedstawicieli. Niemcy nie są natomiast jedynym krajem, który ma zasługi podczas zdobywania honorowych tytułów. Na wysokich miejscach w klasyfikacji można znaleźć także Polaków. Łukasz Piszczek i Robert Lewandowski zostali uznani za jednych z najlepszych zawodników drużyny. Razem z nimi w czołówce możemy znaleźć takich zawodników jak:

  • Roman Weidenfeller,
  • Juergen Kohler,
  • Julio Cesar,
  • Matthias Sammer,
  • Michael Zorc,
  • Marco Reus,
  • Manfred Burgsmuller,
  • Lothar Emmerich.

Borussia Dortmund - Symbol

Symbolika klubu od początku utrzymuje się przy tej samej koncepcji. Do 1919 roku na koszulkach zawodników widniało czarne "B", które w tym samym roku zostało zmodyfikowane przez niemieckiego grafika. Eduard Birk do logo zespołu dodał "V", jeszcze jedno "B", a także numer "09" i umieścił je na okrągłym żółtym tle z czarną obwolutą. Od tamtego czasu herb był nieznacznie modyfikowany, a od 1993 roku nie ulegał żadnym ulepszeniom.

Elementem charakteryzującym zespół jest maskotka drużyny - pszczoła Emma. Wizerunek owada nie jest bez znaczenia. Emma jest przedstawicielką identycznych barw co herb drużyny. Pracowitość pszczół ma być motywatorem do osiągania sukcesów przez piłkarzy.