Bayer 04 Leverkusen Fußball to klub sportowy prezentujący się w czerwono-czarno-białych barwach. Jest jednym z klubowych reprezentantów Bundesligi. Siedziba drużyny znajduje się w Leverkusen w Niemczech. Ich przydomek to „Aptekarze”, w odniesieniu do przedstawiciela, koncernu farmaceutycznego Bayer.

Bayer 04 Leverkusen Fußball - Historia zespołu

Data założenia Bayer 04 Leverkusen Fußball sięga początków XX wieku. Klub został założony 1 lipca 1904 roku, a jego pierwszą sekcją była między innymi gimnastyka artystyczna. Trzy lata później, w ramach rozwoju piłki nożnej na świecie, klub otworzył się na zmiany i założył sekcję piłkarską. Właściciele klubu nie byli przekonani co do innowacyjnego pomysłu. W ramach kultywowania tradycji gimnastycznych zarządzili o treningach dla piłkarzy z udziałem piłek lekarskich, co najmniej raz w tygodniu.

Drużyna zaczęła szybko odnosić sukcesy i tuż po zakończeniu wojny wróciła do gry. Sekcja piłkarska nie była jedyną, bowiem klub zaczął otwierać się na nowe sporty. Bayer 04 Leverkusen zaczął być przedstawicielem między innymi piłki ręcznej i koszykówki, która swego czasu osiągała bardzo duże sukcesy w Bundeslidze. W 1999 roku klub zmienił nazwę i od tamtej pory znamy go jako Bayer Leverkusen Fußball GmbH, czyli klub koncernu farmaceutycznego Bayer.

Bayer 04 Leverkusen Fußball - Największe sukcesy

Klub swój debiut w najwyższej lidze miał w 1979 roku. Drużyna na przestrzeni lat zdobywała różnorakie trofea. Sukcesy w rozgrywkach międzynarodowych nie były klubowi dane, bowiem tylko dwukrotnie trafili do czołówek w klasyfikacji. W 1988 roku zdobyli oni Puchar Ligi Europy, natomiast w 2002 roku byli finalistami Ligi Mistrzów. Rozgrywki krajowe przynosiły drużynie dużo większe sukcesy. Klub kilkakrotnie widniał na szczycie klasyfikacji, zarówno w Mistrzostwach Niemiec, walce o Puchar i Superpuchar Niemiec czy podczas gry w II lidze.

Najwyższe zwycięstwo jakie osiągnęła drużyna miało miejsce w sezonie 1999/2000. Podczas meczu z SSV Ulm 1846, Bayer 04 Leverkusen wygrał 9:1.

Bayer 04 Leverkusen Fußball - Najlepsi zawodnicy w historii

Wśród najlepszych zawodników klubu Bayer Leverkusen Fußball znalazły się nazwiska zarówno przedstawicieli Niemiec, jak i innych krajów. Klub w pewnym momencie stał się przepustką do kariery dla początkujących zawodników. Drużyna przyjmowała pod swoje skrzydła między innymi wielu brazylijskich zawodników.

Na swojej stronie internetowej zespół wspomina obecność Tita, z którym zdobyła Puchar UEFA w 1988 roku. Zarząd nie zapomina również o Emersonie, Ze Roberto, Juanie i Lucio, którzy rozpoczynali z nimi swoje sukcesy na piłkarskiej arenie. Brazylia nie wykluczyła natomiast innych narodowości. Na liście zawodników byli również Arturo Vidal, chillijski pomocnik, czy napastnik bułgarskiego pochodzenia - Dimitar Berbatov. Klub podkreśla, że wciąż dostarcza niemieckiej reprezentacji wielu wspaniałych piłkarzy.

Bayer 04 Leverkusen Fußball - Symbole

Klub Bayer Leverkusen Fußball podczas swojej wieloletniej kariery zmieniał symbolikę i przypisany mu herb. Początkowo znakiem rozpoznawczy miał być lew, który jednak po trzyletnim triumfie na logo zespołu zniknął w 1907 roku, na długi czas. Drużyna zaczęła być utożsamiana z trzema kolorami - czerwonym, czarnym i białym. Barwy trwale zadomowiły się w godle klubu.

Po prawie 90 latach, bo w 1996 roku, do herbu ponownie wrócił motyw zwierzęcy. Logo klubu przedstawia od tej pory nie jednego, a dwa czerwone lwy. W kwestii kolorystycznej również wprowadzono zmianę. Pierwotne kolory wciąż obowiązują, ale z domieszką złotego odcienia dumnie podkreślającego rok założenia i miejscowość, z której wywodzi się drużyna. Po dziesięciu latach od ustanowienia logo wprowadzono delikatne zmiany uwypuklające barwy i wizerunek lwa. Od 2006 roku herb pozostaje niezmienny aż do dziś.