Atletico Madryt - historia

26 kwietnia 1903 roku doszło do powstania Athletic Club de Madrid. Klub założyło grono studentów, którzy początkowo grywali w drużynie Athletic Club. Zespół z Bilbao dopiero w lutym 1907 roku uznał niezależność utworzonego Athletic Club de Madrid. Dopiero wówczas drużyna mogła zacząć rywalizację w pucharze Króla. Na pierwsze trofeum kibicom przyszło jednak długo poczekać.

Atletico Madryt - największe sukcesy

Pierwszy triumf, którym było zdobycie krajowego mistrzostwa Atletico świętowało w sezonie 1939/40. Nic nie zapowiadało sukcesu, bo przed kampanią sytuacja "Los Colchoneros" była fatalna. Klub zmagał się z problemami finansowymi i bliski był bankructwa. Zarząd znalazł jednak na to sposób. Do klubu trafiło kilku zawodników z okolicznej wojskowej drużyny.

W następnym sezonie mistrzostwo udało się obronić, choć już pod inną nazwą. Na mocy umowy z wojskową drużyną klub zmienił nazwę na Athletic Aviacion. W 1950 roku prezydent Atletico Cesareo Galindez Sanchez wykupił od miasta "Estadio del Metropolitano" a Rojiblancos stali się właścicielem stadionu, na którym rozgrywali mecze. Współczesne Atletico najlepiej kojarzone jest jednak z osobą Diego Simeone.

Pod koniec grudnia 2011 roku stery Atletico Madryt przejął Diego Simeone. Były piłkarz Rojiblancos już w pierwszym sezonie sięgnął po trofeum. Bez żadnej porażki w fazie pucharowej Ligi Europejskiej ponownie zwyciężył w tych rozgrywkach. W finale Los Colchoneros nie dali żadnych szans Athletic Bilbao wygrywając 3-0. W następnej kampanii udało się do klubowej gabloty dołożyć superpuchar Europy. Pod koniec sezonu Atletico wygrało w finale Copa Del Rey z Real Madryt 2-1. Było to pierwsze zwycięstwo Atletico nad Królewskimi od 14 lat.

Sezon 2013/14 był jednym z najlepszych w historii klubu. Cholo Simeone doprowadził Atletico do 10. tytułu mistrzowskiego, a także do finału Ligi Mistrzów. Po drodze klub wyeliminował m.in. Chelsea, czy FC Barcelonę. Od upragnionego trofeum dzieliło ich już tylko 120 sekund. Niestety w doliczonym czasie wyrównującego gola strzelił Sergio Ramos, a w dogrywce Królewscy dołożyli kolejne 3 bramki i wygrali 4-1.

W kampanii 2015/16 Atletico znów dotarło do finału Ligi Mistrzów i znów przegrało z Realem Madryt. Los Blancos tym razem triumfowali jednak dopiero po konkursie rzutów karnych. Ostatnie trofeum Simeone zapewnił klubowi z Madrytu w sezonie 2020/21. Rojiblancos wykorzystali problemy Realu Madryt i FC Barcelony i sięgnęli po mistrzostwo Hiszpanii.