Atalanta BC to włoski klub piłkarski z siedzibą w Bergamo, założony 17 października 1907.

Atalanta BC — historia klubu

17 października 1907 założono w Bergamo klub sportowy SBGSA Atalanta. Swoją nazwę zawdzięcza mitologicznej atletce Atlancie, która była opisywana jako piękna uczestniczka łowów kalidońskich. Chociaż stadion popularnych murarzy był przebudowywany kilkakrotnie to swoje spotkania ekipa z Bergramo nieustannie od 1928 pozostaje miejscem głównej siedziby. W swojej historii Atalanta BC miała kilka nazw, a obecną dzierży nieprzerwanie od 1920 roku. Od 2011 roku nieprzerwanie występuje w najwyższej piłkarskiej klasie rozgrywkowej. Najlepsze lokaty w historii ligowych występów, drużyna odnosi w ostatnich latach.

Atalanta BC — największe sukcesy

Atalanta nigdy nie zwyciężyła w rozgrywkach Serie A, ale trzykrotnie zajmowała trzecią lokatę. W latach 2019-2021 trzykrotnie plasowała się na najniższym miejscu podium włoskiej ligi. Wielu kibiców za największy sukces Atalanty Bergamasca w historii uznaje zdobycie pucharu Włoch w 1963 roku. Najmłodsi kibice nie mają prawa pamiętać tego triumfu i ze zniecierpliwieniem liczą na zdobycie kolejnego pucharu przez drużynę. W europejskich pucharach nie udało jej się dojść do szczytowych lokat. Największym sukcesem na międzynarodowym polu było osiągnięcie półfinału Pucharu Zdobywców Pucharów w sezonie 1987/1988. W swojej historii Atalanta BC odnosiła sukcesy również w mniej znaczących rozgrywkach. Pięciokrotnie triumfowała w Italienischer Zweitligameister i raz w Italian Lega Pro Champion.

Atalanta BC — Najlepsi zawodnicy w historii

Atalanta BC na mapie włoskiego futbolu gości od ponad 100 lat. W tym czasie w klubie wystąpiło wielu wspaniałych zawodników. Mimo że najwyższe lokaty w krajowych rozgrywkach Atalanta BC odniosła w ostatnich latach, to we wcześniejszych dekadach również grali tu zawodnicy, którzy zostali zapamiętani przez kibiców. Jedną z niewątpliwych legend jest Roberto Donadoni. Wychowanek, który zadebiutował w seniorskiej drużynie Atalanty. Zaliczył w niej blisko 100 występów. Żywym symbolem ekipy z Lombardii jest Gianpaolo Bellini, który wybiegł w koszulce Atalanty aż 396 razy! Obecnie kapitanem jest Berat Djimsiti, który w Atalancie występuje nieprzerwanie od 2018 roku.

Atalanta BC — Symbole

Atalanta BC ma kilka przydomków. Niektóre nawiązują do pochodzenia drużyny, a niektóre stricte do aspektów sportowych. Najpopularniejsze z nich to: Orobici, Nerazzurri, Muratori. Tradycyjne barwy klubu z Lombardii to niebieski i czarny. Swoje mecze rozgrywa na Gewiss Stadium, które było budowane w latach 1927-1928. Obecnie jest w trakcie przebudowy i ma pomieścić ponad 23 tysiące widzów. Sponsorem technicznym jest Joma i to w jej trykotach piłkarze wybiegają na boisko. Domowe stroje ozdobione są w niebiesko-czarne pasy, a wyjazdowe są w dominującej części białe, lecz mają niebieskie wstawki. Atalanta BC rzadko używa trzeciego stroju. Jest on jasnoniebieski z cienkimi ciemniejszymi paskami. Symbolem klubu jest atletka Atlanta, która była opisywana jako piękna uczestniczka łowów kalidońskich.