AS Roma to włoski klub piłkarski z siedzibą w Rzymie. Drużyna znana jest także jako Giallorossi, czyli żółto-czerwoni.

AS Roma - historia

Klub został założony 22 lipca 1927 roku jako Associazione Sportiva Roma. Swoje mecze domowe ekipa rozgrywa na Stadio Olimpico, które pomieścić może ponad 82 tysiące kibiców. Co ciekawe, AS Roma w swoim pierwszym sezonie zdobyła pierwsze trofeum – Puchar Włoch. Pokonali oni w finale Modenę.

AS Roma - największe sukcesy

Giallorossi szybko udowodnili, że poważnie myślą o dużych sukcesach na włoskiej arenie. Dowodem na to był sezon 1930/31, w którym drużyna z Rzymu zdobyła wicemistrzostwo Włoch, ustępując jedynie Juventusowi, za sprawą 4 punktów. Na pierwsze mistrzostwo musieli jednak trochę poczekać. Udało się tego dokonać dopiero w sezonie 1941/42. Na tamten moment, był to jednak niespodziewany triumf, ponieważ w poprzednich latach, drużyna spisywała się mocno przeciętnie.

Przykrym momentem w historii klubu bez wątpienia był sezon 1950/51, w którym to Roma przegrała aż 20 spotkań, konsekwencją czego był spadek do niższej klasy rozgrywkowej. Kryzys nie trwał jednak długo, ponieważ do włoskiej ekstraklasy udało się powrócić najszybciej jak to możliwe – po roku.

AS Roma nigdy nie miała szczęścia w rozgrywkach międzynarodowych. Przed rokiem 2000, jedyny sukces miał miejsce w sezonie 1960/61, kiedy to drużynie udało się wygrać Puchar Miast Targowych, wygrywając w finale z angielskim Birmingham City. Co ciekawe, Giallorossi byli na bardzo dobrej drodze do sukcesu w Pucharze Zdobywców Pucharów w sezonie 1969/70. Na ich drodze stanął jednak w półfinale polski Górnik Zabrze. Pierwszy mecz rozgrywany we Włoszech zakończył się wynikiem 1:1. Rewanż w Polsce również zakończył się remisem, podobnie z resztą jak trzeci mecz. O awansie zadecydował wtedy rzut monetą, który szczęśliwy był dla ekipy z Zabrza.

Za największy sukces AS Romy na arenie międzynarodowej należy jednak uznać zwycięstwo w pierwszej edycji Ligi Konferencji Europy, w sezonie 2021/2022. Ekipa z Rzymu zwyciężyła, pokonując w finale holenderski Feyenoord 1:0. Wcześniej Giallorossi wyeliminowali m.in.: Leicester City, Bodo/Glimt czy Vitesse.

Obecnie AS Roma regularnie notuje wysokie miejsca we włoskiej ekstraklasie. Pokazuje to tylko, że jest to drużyna z wielkimi ambicjami, których póki co nie udaje się w pełni realizować. Ostatnie mistrzostwo AS Roma zdobyła w 2001 roku, natomiast ostatni Puchar Włoch udało się wygrać w roku 2008.