Królewski Klub Sportowy Anderlecht, zwykle znany jako Anderlecht to belgijski profesjonalny klub piłkarski z siedzibą w Anderlecht w regionie stołecznym Brukseli. Anderlecht gra w belgijskiej pierwszej lidze A i jest belgijską drużyną piłkarską odnoszącą największe sukcesy w europejskich rozgrywkach (z pięcioma trofeami), a także w belgijskiej lidze krajowej z 34 zwycięstwami w mistrzostwach.

Zdobyli także dziewięć Pucharów Belgii i są rekordzistami pod względem większości tytułów mistrzowskich Belgii z rzędu, zdobywając pięć w sezonach 1963–64 i 1967–68. Swoje pierwsze duże trofeum zdobyli po II wojnie światowej, wygrywając mistrzostwa w latach 1946–47. Nigdy nie zajęli miejsca poza pierwszą szóstką belgijskiej pierwszej ligi, z wyjątkiem lat 2019–20 (8. miejsce) i 2022–23.

Anderlecht rozgrywa swoje mecze w Astrid Park w gminie Anderlecht od 1917 roku. Ich obecny stadion został przemianowany na Lotto Park w 2019 roku. Wcześniej nosił nazwę Constant Vanden Stock Stadium, który został otwarty w 1983 roku, aby zastąpić dawny stadion Emile Versé. Grają w fioletowo-białych strojach. Od dawna rywalizują z Club Brugge i Standard Liège.