Deportivo Alaves jest hiszpańskim klubem piłkarskim. Jego siedziba znajduje się w Vitoria-Gasteiz, w północnej Hiszpanii, a konkretniej w Kraju Basków. Właścicielem w 70% jest Saski Baskonia, natomiast prezesem Alfonso Fernandez de Troconiz.

Deportivo Alaves – historia zespołu

Klub został założony 23 stycznia 1921 roku. Co ciekawe, stosunkowo udało się mu awansować do najwyższej klasy rozgrywkowej, w której debiutancki mecz zagrali 7 grudnia 1930 roku. Zmierzyli się wtedy na wyjeździe z ekipą Real Sociedad. Mecz zakończył się podziałem punktów (2:2).

Deportivo Alaves regularnie występuje w najwyższej klasie rozgrywkowej w Hiszpanii lub na jej zapleczu. W historii klubu zdarzały się spadki do trzeciej ligi, jednak były to jedynie krótkie epizody.

Deportivo Alaves – największe sukcesy

Klub z Kraju Basków nie należy do grona najbardziej utytułowanych. Jeżeli chodzi o krajowe rozgrywki, to na pewno pamiętnym wydarzeniem dla kibiców był sezon 2016/2017. Wtedy Deportivo Alaves dotarło do finału Pucharu Króla. Ulegli oni jednak FC Barcelonie, przegrywając ten mecz wynikiem 3:1.

Równie pamiętnym momentem w historii, był sezon 2000/2001, kiedy to dotarli do finału Pucharu UEFA, wygrywając po drodze między innymi z Interem Mediolan. W ostatnim meczu lepszy okazał się jednak Liverpool, jednak dopiero po dogrywce.

Deportivo Alaves – najlepsi zawodnicy w historii

Rekordzistą pod względem ilości występów dla klubu z Kraju Basków jest Hiszpan Manu Garcia. Rozegrał on w barwach Deportivo aż 308 spotkań, notując przy tym 19 bramek i zaliczając 12 asyst. Zaledwie 8 meczów mniej, rozegrał Martin Astudillo.

Najlepszym strzelcem w historii zespołu jest Borja Viguera, który zdobył 46 bramek. Co ciekawe, zawodnik rozegrał dla klubu jedynie 86 meczów. Wiceliderem tej klasyfikacji jest Ruben Navarro, który w 159 meczach zdobył 39 bramek.

Deportivo Alaves – symbole

Do klubu przypisane zostały dwa przydomki. Pierwszy z nich to Babazorros, czyli Worki Bobu. Zespół jest nazywany również El Glorioso, czyli Chwalebni. Tradycyjnymi barwami Deportivo jest biały i niebieski.